Włosy wypadają w nadmiarze z wielu powodów, jednak najczęściej diagnozowaną przyczyną jest łysienie androgenowe. Schorzenie to bywa problematyczne w kwestii leczenia ze względu na podłoże genetyczne i hormonalne. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają odzyskać gęstą fryzurę. Jak właściwie diagnozuje się to schorzenie? Ile włosów przy nim wypada i czy łysiejemy całkowicie? Dowiedz się więcej na temat objawów łysienia androgenowego i zabiegów dedykowanych do jego leczenia!
Zdrowy, mocny i pełen blasku włos otrzymuje składniki budulcowe z głębszych struktur. Widoczna część włosa – łodyga – połączona jest z cebulką wyrastającą z mieszka włosowego, zlokalizowanego w skórze. Każdy taki mieszek na skórze głowy produkuje jednocześnie kilka łodyg włosowych. Rosną one aktywnie przez kilka lat, po czym obumierają, wypadają i zostają zastąpione przez kolejne. Jest to uwarunkowane genetycznie, co nie oznacza jednak, że przez dziesiątki lat możemy cieszyć się piękną i gęstą fryzurą.
Mieszki włosowe mogą ulegać osłabieniu pod wpływem wielu czynników, zarówno wewnętrznych (chorób, niedoborów witaminowych), jak i działania słońca, drobnoustrojów, czy mechanicznego i chemicznego drażnienia. Najczęściej jednak osoby zauważające przerzedzenie fryzury mają do czynienia z łysieniem androgenowym. Jest to schorzenie dotykają mężczyzn i kobiet w różnym wieku, ale szczególnie w 5. i 6. dekadzie życia.
Łysienie androgenowe – jak wskazuje nazwa – wynika z niekorzystnego działania androgenów, czyli hormonów płciowych, zwłaszcza dihydrotestosteronu (pochodnej testosteronu). Mieszki włosowe są wrażliwe na takie hormony i pod ich wpływem ulegają stopniowej miniaturyzacji. Powodem łysienia jest więc nadmiar androgenów, ale nie tylko! Istotne są też proporcje ich stężeń względem estradiolu, które mogą ulegać zaburzeniom w następstwie predyspozycji genetycznych, jak i wielu chorób dotykających narządów układu hormonalnego.
Ponieważ łysienie androgenowe jest schorzeniem prowadzącym do miniaturyzacji mieszków włosowych, tym samym zaburza ono fazy wzrostu włosa. Stopniowo zmniejszające się mieszki wytwarzają coraz cieńsze łodygi o średnicy nawet 0,04 mm zamiast 0,8 mm, jak to ma miejsce przy zdrowym włosie. Schorzenie to skraca też czas wzrostu włosa i wydłuża okres produkcji nowego w momencie, gdy ten wcześniejszych przechodzi w spoczynek. W konsekwencji więcej włosów wypada, niż rośnie.
Za patologię uznaje się utratę więcej niż 150 włosów dziennie – wówczas warto zgłosić się do specjalisty. Dokładne oszacowanie, ile włosów wypada przy łysieniu androgenowym oczywiście nie jest możliwe. Aby nieco przybliżyć subiektywną ocenę można dokonywać testów ,,z pociągnięcia”, czy liczyć w przybliżeniu ilość włosów zebranych w mieszkaniu. Jednak najbardziej trafna wydaje się być rada, że do specjalisty należy zgłosić się:
Niestety hormony ostatecznie prowadzą do całkowitego zniszczenia mieszka włosowego. Łysienie ma więc charakter postępujący i skutkuje pozostawieniem gołych obszarów skóry – głównie przy zakolach i na skalpie. Porost włosów można jednak wzmocnić, a ich wypadanie zahamować lub znacznie spowolnić. Poza leczeniem farmakologicznym pomocne są zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, takie jak np.:
Różnego rodzaju zabiegi stymulujące porost włosów mogą w dużym stopniu zahamować nadmierną utratę włosów i przyczynić się do uzyskania gęstej fryzury. Zdarza się jednak, że problem łysienia jest na tyle zaawansowany, że skuteczność takich metod okazuje się niewystarczająca. Dotyczy to zwłaszcza późniejszych faz łysienia androgenowego, gdzie dochodzi do nieodwracalnej miniaturyzacji i ostatecznie trwałego zaniku mieszków włosowych.
Późniejsze etapy łysienia androgenowego nie oznaczają, że należy pożegnać się z piękną fryzurą. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Obecnie wykonywane zabiegi pozwalają na osiągnięcie naturalnie wyglądających efektów. Mieszki włosowe z innej partii ciała pobierane są precyzyjnie przy użyciu najnowszych sprzętów. Dzięki temu ich przeżywalność ,,w nowym miejscu”, czyli na obszarze łysienia, jest bardzo wysoka. Z każdego przeszczepionego i przyjętego grafta po kilku miesiącach wyrastają zwykle 3–5 łodygi.
Jeśli zauważasz wzmożoną utratę włosów i chcesz przeciwdziałać łysieniu, zapytaj o zabiegi dostępne w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…