Żylaki kończyn dolnych dotyczą wielu kobiet, szczególnie tych, które prowadzą siedzący tryb życia i chodzą w butach na wysokim obcasie. Do powszechnie przeprowadzanych metod usuwania żylaków i zmian naczyniowych zaliczamy skleroterapię. Metoda ta jest dobrą alternatywą dla leczenia operacyjnego, które wymaga hospitalizacji i zwiększa ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Jesteś ciekawa jak długo goi się noga po skleroterapii?
Na początku warto wyjaśnić, na czym tak właściwie polega skleroterapia żył? Procedurę tę wykonuje doświadczony lekarz. Zabiegi skleroterapii polega ostrzykiwaniu rozszerzonych naczynia lub sieci naczyń specjalnym preparatem obliterującym (stężenie środka jest dobierane do wielkości naczynia i oczekiwanych rezultatów). W ten sposób dochodzi do kontrolowanego procesu zapalnego, zwłóknienia oraz zarośnięcia światła nieprawidłowego naczynia. Cała procedura trwa około 30 minut. Bezpośrednio po skleroterapii żył, pacjentce zakładana jest specjalna pończocha uciskowa.
Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Prawidłowo wykonany zabieg ostrzykiwania żył nie powinien wiązać się z żadnymi działaniami niepożądanymi. W niektórych przypadkach mogą wystąpić siniaki, zaczerwienienia, czy obrzęk, przebarwienia). W przeciwieństwie do innych tradycyjnych metod chirurgicznych zabieg nie wymaga użycia skalpela ani hospitalizacji. Rezultat finalny jest widoczny po około 3-6 miesiącach. Często jeden zabieg nie wystarczy. W wielu przypadkach potrzeba 2-4 sesji skleroterapii. Warto dodać, że metoda ta może być uzupełnieniem ablacji laserowej lub samodzielnym zabiegiem.
Nieoperacyjne usunięcie żylaków i pękniętych naczyń powoduje zwłóknienie światła naczynia i jego zamknięcie, tym samym przestaje być ono widoczne. Jeżeli chodzi o zalecenia pozabiegowe, pacjentka powinna spacerować przez co najmniej 30 minut bezpośrednio po skleroterapii, a przez kolejne kilka tygodni – codziennie około 60 minut. Pończochę uciskową należy nosić przez około tydzień, poza tym nie trzeba rezygnować z codziennych aktywności. Warto jednak dodać, ze przez kolejne 4 tygodnie po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, sauny i opalania się.
Zabieg ostrzykiwania żył jest przeprowadzany, jeśli u pacjentki wystąpią:
Jak długo goi się noga po skleroterapii? Zmiany goją się w przeciągu kilku lub kilkunastu tygodni. Wiele zależy od tego, w jakim stadium problemu jest pacjent (jakiego rozmiaru naczynia są zamykane – im większe zmiany, tym dłużej się goją). Długość gojenia się zależy też od postaci i stężenia sklerozantu (tj. substancji chemicznej wstrzykiwanej podczas zabiegu).
Skleroterapię żył zawsze poprzedza konsultacja lekarska, która pozwala specjaliście wyeliminować czynniki wykluczające wykonanie zabiegu. Podczas spotkania lekarz poddaje ocenie stan układu żylnego, ogólny stan zdrowia i informuje o przygotowaniu do procedury.
Jakie są przeciwwskazania do skleroterapii? Jest to m.in.:
Chcesz poznać inne zabiegi na żylaki lub masz dodatkowe pytania dotyczące skleroterapii? Umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…