Stopniowe przerzedzanie fryzury i skutkujące tym zakola są częstym problemem nie tylko mężczyzn, ale też kobiet. Do utraty włosów przy linii czoła dochodzi z różnych przyczyn. Na szczęście defekt ten w większości przypadków można zredukować. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak leczyć damskie zakola!
Jako zakola określa się cofnięcie linii włosów w wyniku ich nadmiernej utraty, zwykle na obszarze kątów czołowo-skroniowych. Defekt ten sprawia, że czoło staje się optycznie wyższe. Najbardziej problematyczne jest więc tego typu łysienie u kobiet, które mają genetycznie uwarunkowane, wysokie czoło w stosunku do pozostałych elementów twarzy.
Przyczyną zakoli może być łysienie androgenowe, wynikające z wrażliwości mieszków włosowych na hormony płciowe. Ten rodzaj łysienia kojarzony jest z problemem Panów (łysienie typu męskiego), ale dotyczy także płci żeńskiej i ma związek z predyspozycjami genetycznymi. W przypadku kobiet nadmierna utrata włosów nieco częściej dotyczy skalpu, ale może też obejmować jednocześnie lub tylko linię czoła.
Do wahań hormonalnych skutkujących przerzedzeniem fryzury przyczyniają się również niektóre choroby, zwłaszcza zaburzenia tarczycy, czy przebyte infekcje. Jako przyczyny damskich zakoli wymienia się też stres, niezdrową dietę (niedobory witamin i minerałów), inwazyjną i częstą stylizację, czy nawet niewłaściwe układanie fryzury. Kobiety, które często wiążą włosy w ciasny kucyk mogą mieć do czynienia z tzw. łysieniem ,,z pociągnięcia”, czyli wypadaniem włosów właśnie przy nad czołem.
Sposób leczenia damskich zakoli zależy od etiologii problemu. Ważne jest więc, aby walkę o gęstą fryzurę rozpocząć od konsultacji ze specjalistą, który zaleci wykonanie odpowiednich badań. Zwykle są to proste testy z krwi – morfologia, stężenie witamin i minerałów, badania poziomu hormonów. Kondycję skóry głowy i włosów można z dużą dokładnością sprawdzić także dzięki badaniom trychologicznym.
Po rozpoznaniu przyczyny lekarz może zalecić właściwą farmakoterapię – suplementację, przyjmowanie leków hormonalnych, stosowanie produktów stymulujących porost włosów. Natomiast w ramach leczenia objawowego pomocne są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
W celu wzmocnienia cebulek włosowych i przyspieszenia porostu włosów stosuje się różne metody stymulujące skórę głowy. Do takich należą m.in.:
W przypadku zaawansowanej utraty włosów na danym obszarze lub pełnych zakoli metody stymulujące porost włosów nie są skuteczne. Łodygi wyrastają z mieszków włosowych. Jeśli więc doszło już do ich obumarcia lub znacznej miniaturyzacji, kolejne włosy nie wyrosną nawet pomimo intensywnego odżywienia skóry. W takich przypadkach można pozbyć się damskich zakoli dzięki przeszczepowi włosów.
W trakcie zabiegu mieszki włosowe pobiera się z innej partii ciała, najczęściej potylicy. Kolejno pozyskane grafty są wszczepiane w miejsce docelowe, czyli w tym przypadku w zakola. Po kilku miesiącach wyrastają nowe łodygi włosowe, które ponieważ są pobierane z innych obszarów niż skalp głowy są niewrażliwe na działanie hormonów płciowych.
Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć damskie zakola w Twoim przypadku, zapytaj o szczegóły dostępnych zabiegów podczas konsultacji w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie Katowicach lub Łodzi. Specjalista dobierze właściwą metodę i ustali indywidualny plan terapii, odpowiadający Twoim potrzebom.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…