Żylaki objawiają się pod postacią poszerzonych i uwypuklonych pod skórą żył kończyn dolnych. Jak pokazuje praktyka lekarska, u wielu osób powodują dolegliwości bólowe, obrzęk, uczucie ciężkości nóg, czy świąd. Dowiedz się, co zrobić, aby zapobiec niewydolnością żylną. Poznaj zabiegi na żylaki, które mogą przynieść Ci ulgę, gdy na profilaktykę będzie już za późno.
Zanim przedstawimy sposoby zapobiegania żylakom oraz metody ich leczenia, warto zająć się źródłem problemu. Co powoduje żylaki nóg? Za ich rozwój odpowiada bezpośrednio nadciśnienie żylne (pojawia się np. przy ucisku na żyły, braku, niewydolności lub zniszczenia zastawek żylnych, zwężenia żył w wyniku zakrzepicy). W ten sposób powstaje zastój krwi żylnej i dokuczliwe objawy żylaków. Co sprzyja ich rozwojowi? M.in.:
W ramach działań profilaktycznych należy dbać o codzienną aktywność fizyczną i unikać wielogodzinnego siedzenia oraz stania. Już półgodzinny spacer dziennie jest cenny dla Twojego zdrowia. Uprawiaj sport, pozytywny wpływ na zdrowie nóg i krążenie ma np. pływanie, czy jazda na rowerze. Dobrym nawykiem (szczególnie jeśli jesteś obciążona rodzinnie ryzykiem powstania żylaków) są regularne masaże stóp i łydek, wykonywane w kierunku serca. W trosce o zdrowie postaraj się też zainwestować w dobre buty na płaskim obcasie i unikaj chodzenia w szpilkach.
Co jeszcze wdrożyć do codziennej rutyny życia? Nie noś uciskających ubrań i dbaj o nawodnienie organizmu (rekomendujemy picie co najmniej 2 l płynów dziennie). Zrezygnuj z solarium, sauny i długiej ekspozycji ciała na słońca (intensywne opalanie jest niewskazane). By wspomóc krążenie, stosuj naprzemienne ciepło-zimne prysznice. Staraj się nie zakładać nogi na nogę i nie dźwigaj ciężkich przedmiotów. Nie noś skarpetek ani podkolanówek, które powodują ucisk na łydki. Unikaj nadmiaru soli w diecie. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, idź do dietetyka klinicznego, który pomoże Ci osiągnąć prawidłową masę ciała. By poprawić odpływ krwi z nóg do serca, staraj się każdego dnia przez minimum 10 minut leżeć z nogami ułożonymi około 15 cm nad poziomem serca.
W początkowym stadium rozwoju żylaków lekarz zwykle zaleca stosowanie odpowiednich leków, żeli i kremów z heparyną. Jeśli chodzi o możliwości usuwania żylaków kończyn dolnych, do powszechnie wykonywanych procedur zaliczamy zabiegi laserowe, które opierają się pracy laserów naczyniowych, który pozwala zlikwidować żylaki kończyn dolnych w bezpieczny sposób. Tego typu urządzenia często są wyposażone w system chłodzenia, dzięki któremu laseroterapia ma wymaga zastosowania znieczulenia. Warto dodać, że po zabiegach laserowego usuwania żylaków nie ma potrzeby długiej rekonwalescencji. To krótkotrwałe procedury. Jedna sesja laserowego leczenia żylaków trwa około 20 minut.
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do laseroterapii, są to:
Listę wszystkich czynników wykluczających pacjent poznaje podczas wstępnej wizyty kwalifikującej go do zabiegu.
Zmagasz się z żylakami kończyn dolnych i potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…