Wysypka skórna to powszechny problem, z jakim pacjenci w różnym wieku udają się na konsultacje dermatologiczne. Poza kwestiami estetycznymi tego rodzaju zmiany mogą być też bardzo uciążliwe np. z uwagi na towarzyszący im świąd, pieczenie, czy opuchliznę. Dowiedz się, co może powodować te niepożądane defekty na skórze twarzy, jak i ciała. Sprawdź, jak skutecznie leczyć wysypki skórne!
Jedną z najczęstszych przyczyn wysypki skórnej jest alergia spowodowana np. stosowaniem uczulających kosmetyków lub detergentów. U części osób reakcja alergiczna pojawia się przy kontakcie z:
Wielu pacjentów nie ma świadomości, że alergiczną wysypkę skórną mogą spowodować też niektóre leki np. aspiryna, penicylina.
Wysypka skórna może być też objawem chorób bakteryjnych, pasożytniczych lub wirusowych. Wykwity na skórze mogą świadczyć o różnych dermatozach np. atopowym zapaleniu skóry (AZS), trądziku hormonalnego lub łuszczycy. Zdarza się, że wysypka ma charakter idiopatyczny, co znaczy, że nie jesteśmy w stanie poznać jej źródła.
Rodzaj kuracji dobieramy do źródła problemu. Podstawą jest odpowiednia diagnostyka. Jeśli więc zmagasz się z wysypką skórną, nie zwlekaj z wizytą u doświadczonego lekarza dermatologa, który dokona rozpoznania. Przykładowo, w razie zdiagnozowania alergii skórnej terapia wymaga unikania kontaktu z alergenem. Zwykle specjalista zaleca również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych (odczulających). Może to być np.:
Przy cięższym przebiegu alergii skórnej niezbędne może okazać się wdrożenie doustnych glikokortykosteroidów. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry terapia obejmuje też stosowanie leków przeciwhistaminowych i immunosupresyjnych. W przypadku wysypki o podłożu wirusowym konieczna jest terapia farmakologiczna (lek antywirusowy). Jeśli zmiany skórne są spowodowane bakteriami, standardowo wdrażamy antybiotykoterapię. Łuszczycę leczymy objawowo, stosując leki o działaniu miejscowych (jest to przewlekła dermatoza).
W ramach działań profilaktycznych staraj się używać łagodnych kosmetyków pozbawionych drażniących i szkodliwych substancji. Zwróć też uwagę na detergenty obecne w Twoim domu (w szczególności proszki i płyny do prania, płukania tkanin).
Konsekwentna profilaktyka powinna obejmować także przestrzeganie zbilansowanej i pełnowartościowej diety, obfitującej w warzywa zielone oraz ograniczeniem lub całkowitym wyeliminowaniem z codziennego menu:
Dobrym środkiem zapobiegawczym wobec powstawania wysypek skórnych jest też regularne wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetologii High-Tech i medycyny estetycznej, takich jak np. peelingi medyczne, laseroterapia, światłoterapia, czy mikrodermabrazja wodna. W ramach profilaktyki powinnaś też unikać kontaktu z czynnikami alergizującymi i unikać sytuacji, w których możesz narazić skórę na podrażnienia, czy przesuszenie.
Jeśli w Twoim otoczeniu są osoby chore na różyczkę, ospę, czy inną infekcję wirusową, staraj się unikać z nimi bezpośredniego kontaktu aż do momentu wyzdrowienia. Oczywiście wysypkę wywołują nie tylko zakaźne, ale i niezakaźne choroby.
Jeśli zauważyłaś niepokojące zmiany skórne, zwróć się po pomoc do profesjonalisty, zanim sytuacja się pogorszy i objawy staną się jeszcze bardziej dokuczliwe. Jeżeli nie wiesz, co robić, umów na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Wiosną każda z nas pragnie wyglądać świeżo i pięknie, cieszyć się jędrną i pełną blasku…
Naszą misją jest Twoje naturalne piękno. Właśnie dlatego nieustannie wdrażamy nowoczesne rozwiązania łączące bezpieczeństwo i…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to piękno i komfort, którego pragnie dla Siebie każda…
Wiosna to doskonały moment, by zadbać o kondycję Swojej skóry, która po zimie potrzebuje regeneracji:…
Karina Dudek-Miracka i Doktor Krzysztof Miracki jak nikt inny znają się na trendach medycyny estetycznej…
Kochane Pacjentki, z okazji Waszego święta życzymy, abyście zawsze czuły się wyjątkowe i piękne, aby…