Masz narośl na głowie? Bardzo możliwe, że jest to kaszak, czyli łagodna torbiel w kolorze cielistym. Narośl na głowie może być usunięta metodą elektrokoagulacji, laserem CO2 lub tradycyjnie za pomocą skalpela. Poznaj podstawowe informacje dotyczące tych procedur zabiegowych i dowiedz się, jak pozbyć się tego problemu skórnego!
Kaszak najczęściej jest zlokalizowany na owłosionej skórze głowy, twarzy, barku oraz za uszami. Narośl ta może mieć podłoże genetyczne. Jesteś ciekawa, jak powstaje kaszak? Tego typu narośl rozwija się na skutek zaczopowania ujścia mieszka włosowego oraz gromadzenia się tam złuszczonego naskórka wraz z sebum. Jak wygląda kaszak na głowie? Jest to torbiel wypełniona białą i żółtą treścią (o płynnej lub półpłynnej konsystencji). Niekiedy kaszak może pęknąć, co wiąże się z wypłynięciem wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli chodzi o rozmiary, kaszak może mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów średnicy. Stąd tak wiele osób decyduje się na usunięcie narośli na głowie.
Pierwszą tradycyjną metodą jest chirurgiczne usuwanie kaszaków na głowie. Warto jednak dodać, że zabieg wykonany z użyciem skalpela pozostawia jednak blizny. Procedura jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga szczególnych przygotowań ani nie wiążę się z długą rekonwalescencją. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez lekarza chirurga. Specjalista dokonuje niewielkiego nacięcia skóry, a następnie drenuje zawartość kaszaka, starannego wyczyszczenia tkanek i założenia kilku szwów. Zabieg trwa około 20 minut i jest jednorazową procedurą. Po 7-10 dniach odbywa się wizyta kontrolna.
Ta interwencja z obszaru tzw. małej chirurgii wiąże się z kilkoma przeciwwskazaniami. Chirurgiczne usuwanie narośli na głowie nie jest możliwe w przypadku stwierdzenia:
Druga metoda to usuwanie kaszaków laserem ablacyjnym CO2. Urządzenie w precyzyjny sposób niweluje niechcianą zmianę skórną na głowie i nie wymaga od pacjenta rekonwalescencji. Zabieg trwa do 20 minut, jest szybki i bezkrwawy. Obszar pozabiegowy goi się szybko i nie pozostawia bardzo widocznych blizn.
Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania kaszaka na głowie? Oto najważniejsze z nich:
Inną metodą usuwania kaszaków jest ich wypalanie prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Zabieg elektrokoagulacji jest skuteczny nawet w przypadku wyjątkowo uciążliwych zmian skórnych. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego usuwanie narośli na głowie tą metodą nie jest bolesne. Bezpośrednio po elektrokoagulacji skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, niewielka rana goi się szybko i pozostawia praktycznie niewidoczną bliznę. Zabieg nie ogranicza codziennej aktywności pacjenta ani nie wymaga rekonwalescencji.
Jeśli chodzi o istotne przeciwwskazania, jest to m.in.:
Dowiedz się więcej o tej usuwaniu narośli na głowie różnymi metodami i umów na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…