Obrzęki wokół kostek często mają podłoże chorobowe, świadczyć np. o niewydolności układu limfatycznego spowodowanego urazem, powikłaniach pooperacyjnych, ale nie zawsze. Mogą też być oznaką prowadzenia niezdrowego stylu życia. Zmagasz się z tym dokuczliwym objawem? Sprawdź, jakie zabiegi na obrzęk kostek mogą przynieść Ci ulgę i poznaj potencjalne przyczyny tego problemu.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie artykułu, w wielu przypadkach obrzęk kostek w obydwu nogach może mieć różne źródła. Do potencjalnych czynników sprawczych zaliczamy m.in.:
Obrzęk limfatyczny zwykle ma charakter wtórny (w nielicznych przypadkach – wrodzony). Charakterystycznym objawem opuchlizny limfatycznej jest obrzęk, który obejmuje wierzchnią część stóp i kostki, a z czasem może obejmować coraz większy obszar nóg. Część osób dotkniętych tą przypadłością narzeka na uczucie ciężkości i ból kończyn dolnych, w najcięższych przypadkach pacjent może mieć trudności z poruszaniem się (mówimy wówczas o słoniowaciźnie). Jak radzić sobie z tym problemem?
Obrzęk limfatyczny (inaczej limfodemia) może być leczony na różne sposoby. Terapia zwykle obejmuje stosowanie odpowiednio dobranych środków farmakologicznych, które mają na celu złagodzić dokuczliwe objawy (np. uczucie ciężkości nóg, ból) i działają przeciwzapalnie. W ramach kuracji zwykle stosuje się też opatrunki uciskowe (po uprzednim wykonaniu drenażu manualnego), co pobudza przepływ limfy. Ważnym elementem procesu udrażniającego jest bycie w ruchu – by opuchlizna szybko nie powróciła, zaleca się chodzenie najlepiej od razu po manualnym drenażu limfatycznym (z założonym opatrunkiem).
Endermologia to zabieg na ciało, który opiera się na intensywnej stymulacji tkanek i może stanowić element terapii osób walczących z obrzękiem obu kostek. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, nie wymaga rekonwalescencji ani zastosowania znieczulenia. Czy wystarczy jeden zabieg endermologii, by pozbyć się obrzęku? Technologia oparta na masażu z podciśnieniem daje zadowalające efekty terapeutyczne przy wykonaniu serii zabiegów. Liczbę sesji ustalamy indywidualnie w zależności od danego przypadku. Wskazaniem do endermologii nóg są zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, przewlekłe stany napięcia mięśni. oraz nadmiar toksycznych substancji w organizmie.
Jeśli chodzi o czynniki wykluczające, endermologii nie mogą poddać się kobiety w ciąży (I trymestr). Inne przeciwwskazania to:
Drenaż limfatyczny to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj masażu, który usprawnia krążenie płynów w układzie limfatycznym, dzięki czemu m.in. zmniejsza obrzęk kończyn dolnych. Podobnie, jak w przypadku endermologii, również i tutaj zalecane jest poddanie się kilku sesjom zabiegowym w ustalonych odstępach czasu. Warto dodać, iż masaż jednej partii ciała trwa około 20 minut. Wiedz, że przy drenażu limfatycznym nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Zabieg nie powoduje też dolegliwości bólowych. Drenaż pomaga zniwelować zespół ciężkich nóg i zapobiega powstawaniu żylaków.
Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu:
Walczysz z obrzękiem kostek? Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące przebiegu zabiegu endermologii, masażu limfatycznego lub innej metody terapeutycznej, umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…