Przewlekła niewydolność żylna może skutkować rozwojem żylaków, które są jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Ich etiologia ma związek ze stylem życie, dlatego w dużej mierze można zminimalizować ryzyko ich powstawania lub spowolnić proces choroby. Dowiedz się, jak zapobiegać żylakom i dlaczego profilaktyka jest tak ważna!
Dokładna etiologia powstawania żylaków nie jest jasna. Wiadomo jednak, że bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowa funkcjonalność zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krążącej w nich krwi. Do patologicznego poszerzenia i skręcania naczyń krwionośnych przyczynia się również ich niska elastyczność.
Zarówno dysfunkcje zastawek jak i kruchość ścian naczyń żylnych mogą wynikać z predyspozycji genetycznych, na co nie mamy wpływu. Nie oznacza to jednak, że każda osoba z przypadkami żylaków u członków rodziny również musi mieć ten problem. Istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i przyczyniają się do powstawania żylaków. Obecnie schorzenie to jest coraz częściej diagnozowane, co więcej u coraz młodszych osób – potwierdza to związek choroby ze stylem życia.
Schorzenie to częściej dotyczy kobiet, głównie Pań dojrzałych i starszych. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wysoki wzrost oraz przebyte choroby, przede wszystkim zakrzepicę żył głębokich. Natomiast wśród czynników, na które mamy wpływ są:
Wbrew pozorom, aby zmniejszyć ryzyko żylaków wystarczy kilka drobnych zmian w trybie życia:
Współczesna medycyna dysponuje metodami, które pozwalają skutecznie usuwać zmiany naczyniowe. Dzięki wykorzystaniu laseroterapii można je leczyć na każdym etapie zaawansowania. Wciąż jednak żylakom łatwiej zapobiegać, niż je później leczyć. Niestety często pomimo zdrowego trybu życia i tak się pojawiają.
Ważne jest, aby dokładnie obserwować swoje ciało i w porę reagować. W wielu przypadkach postęp choroby można zahamować za pomocą m.in. kompresjoterapii (metodach uciskowych) i farmakologii. Jeśli więc zauważysz niepokojące zmiany, takie jak np. uczucie zmęczenia nóg, obrzęki, czy pierwsze teleangiektazje (,,pajączki”), zgłoś się do lekarza.
Usuwaniem żylaków oraz innych zmian naczyniowych zajmujemy się w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach, gdzie możesz umówić się na konsultację z doświadczonym lekarzem.
26 maja to dzień, w którym każdy z nas pragnie podarować Swojej Mamie to, co…
Cellulit, nazywany skórką pomarańczową, to problem, który dotyka większość kobiet, niezależnie od wieku i wagi.…
Każda z nas zasługuje na to, by czuć się naturalnie piękna. Niekiedy jednak przeszkadzają nam…
Naturalnie piękny wygląd skóry dodaje nam pewności Siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjnie. Nasi…
Postępy w nauce i medycynie, gwałtowny rozwój branży farmaceutycznej wpływają na wydłużenie długości życia społeczeństw…
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej i starzejących się społeczeństw, krajów wysoko rozwiniętych, dążenie do długowieczności…