Skip to main content

Jak zmniejszyć cellulit? Co pomoże zredukować ,,pomarańczową skórkę”?

Cellulit, czyli nierówności wynikające ze skumulowanych komórek tłuszczowych oddzielonych przestrzeniami wypełnionymi limfą, to spory problem estetyczny i zdrowotny. Tak zwaną pomarańczową skórę można jednak znacznie zredukować a nawet całkowicie usunąć. Podpowiadamy, jak zmniejszyć cellulit za pomocą zdrowego stylu życia i wsparcia medycyny estetycznej! 

Jak zmniejszyć cellulit? Podstawowe zasady 

Cellulit wbrew pozorom jest bardzo złożoną niedoskonałością, na której występowanie wpływa wiele czynników. Problem polega nie tylko na rozroście komórek tłuszczowych, które kumulują się w większe frakcje. Wpływ na powstawanie cellulitu mają również obrzęki, a te wynikają z zaburzeń krążenia krwi i limfy.

Konsekwencją tworzenia się złogów tłuszczu i zastoju płynów jest ucisk na tkanki, zaburzenia mikrokrążenia, a tym samym osłabiony transport tlenu i składników odżywczych. W konsekwencji kondycja skóry zajętej cellulitem z czasem ulega znacznemu pogorszeniu. Staje się sucha, skłonna do powstawania rozstępów, szybciej wiotczeje i traci blask. Co więcej, zaawansowany problem może być przyczyną dolegliwości bólowych. Dążenie do zmniejszenia cellulitu warto więc kierować nie tylko chęcią estetycznej poprawy wyglądu, ale także wsparciem zdrowia tkanek i poprawą własnego samopoczucia.  

Predyspozycje genetyczne, niezdrowa dieta, niska aktywność fizyczna, zaburzenia hormonalne czy nawet niewłaściwa pielęgnacja skóry przyczyniają się do powstawania cellulitu. Zmiany zachodzące w tkankach przybierają różną postać – cellulitu wodnego, tłuszczowego lub mieszanego. Szukając sposobów, jak zmniejszyć cellulit, zwykle nie wystarcza ograniczenie spożycia posiłków tłustych. Sposób postępowania zależy od indywidualnych wskazań i powinien obejmować wieloetapowe działanie, polegające na utrzymaniu optymalnej wagi ciała, praktykowaniu zdrowej diety, ćwiczeniach oraz metodach umożliwiających: 

  • rozbicie komórek tłuszczowych; 
  • usprawnienie krążenia, a tym samym poprawę odżywienia i dotlenienia tkanek;
  • poprawę funkcjonowania układu limfatycznego, co umożliwia oczyszczenie organizmu ze złogów toksyn odpowiedzialnych do rozrost komórek tłuszczowych;
  • stymulację przebudowy kolagenu i elastyny uszkodzonych pod wpływem cellulitu, co przekłada się na poprawę napięcia i jędrności skóry;
  • wzmocnienie skóry i przeciwdziałanie ponownemu pojawieniu się cellulitu. 

Jak zmniejszyć cellulit szybko i skutecznie? 

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć cellulit w sposób najbardziej efektywny, musisz wiedzieć, że najlepsze rezultaty daje terapia łączona, wsparta dietą i aktywnością fizyczną. Przede wszystkim staraj się jeść regularnie, co pozwala na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym sprawny rozkład tkanki tłuszczowej. Z kolei duża ilość wypijanej wody ułatwi oczyszczanie organizmu z toksyn poprzez stymulację układu limfatycznego. 

Każdego dnia warto też wykonywać masaże skóry. Mechaniczna stymulacja tkanek poprawia krążenie krwi i limfy, zwiększając tym samym transport składników odżywczych i eliminację zbędnych produktów przemiany materii. 

Walka o zmniejszenie cellulitu wymaga wysiłku. Nie musisz jednak od razu forsować się na siłowni, ale staraj się zwiększyć aktywność. Możesz np. częściej chodzić na spacery, uprawiać jogę, tańczyć lub jeździć na rowerze. 

Aby przyspieszyć redukcję cellulitu warto też zdecydować się na specjalistyczne zabiegi. Ich wybór zależy do zaawansowania cellulitu oraz indywidualnych potrzeb.  

Nieinwazyjna, przyjemna walka z cellulitem 

Aby skutecznie zmniejszyć cellulit, a nawet całkowicie pozbyć się problemu nie trzeba poddawać się inwazyjnym zabiegom. Obecnie do dyspozycji masz wiele metod poprawy wyglądu sylwetki, które nie wymagają ingerencji w tkanki, są bezbolesne, a nawet przyjemne i relaksacyjne. 

Do nieinwazyjnych zabiegów należą m.in.:

Zabiegi takie radzą sobie doskonale z redukcją widoczności cellulitu w pojedynkę, jak i w terapii łączonej z innymi metodami, np. opartymi o działanie ultradźwięków, fal radiowych, czy metod iniekcyjnych. 

Tego, jak zmniejszyć cellulit w konkretnym przypadku dowiesz się podczas konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach. Specjalista zaproponuje formę terapii antycellulitowej odpowiednią do Twoich potrzeb. 

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.