Twój poradnik

Jaki jest prawidłowy obwód brzucha i jak go osiągnąć dzięki modelowaniu sylwetki?

Nadmiar tkanek w okolicy talii jest jednym z najczęstszych problemów estetycznych i zdrowotnych dotyczących proporcji sylwetki. Ogólna masa ciała i wymiary są kwestią indywidualną. Istnieją jednak przyjęte normy, na podstawie których stwierdza się, czy ilość tkanki tłuszczowej jest odpowiednia i zdrowa. Podpowiadamy, jaki jest prawidłowy obwód brzucha, jak go obliczyć i co zrobić w przypadku nieprawidłowości! 

Nadmierny obwód brzucha a nadwaga i otyłość

Sylwetka rzadko jest idealnie proporcjonalna. Nie ma też ścisłych wyznaczników w kwestii wagi czy wymiarów poszczególnych części ciała. Wszystko zależy od wielu czynników – płci, wzrostu, ilości masy mięśniowej, objętości wody w organizmie, czy budowy anatomicznej. 

Najczęściej stosowanym sposobem służącym do oszacowania właściwej wagi jest BMI – wskaźnik masy ciała (body mass index). Wylicza się go dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu. 

Przykład obliczania BMI: W przypadku osoby o wadze 65 kg i wzroście 170 cm działanie wygląda tak: 65 : 1,7 do kwadratu, czyli 65 : (1,7×1,7) = 65 : 2,89, co daje w przybliżeniu 22,49.

Wyniki interpretuje się następująco:

  • poniżej 16 – wygłodzenie,
  • 16 do 16,99 – wychudzenie,
  • 17 – 18,49 – niedowaga,
  • 18,5 – 24,99 – waga prawidłowa,
  • 25 – 29,99 – nadwaga,
  • 35 – 34,99 – otyłość I stopnia,
  • 35 – 39,99 – II stopień otyłość,
  • ponad 40 – skrajna otyłość.

Trzeba jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie jest precyzyjny. Przy jego wyliczaniu pod uwagę bierze się ogólną wagę, bez podziału na masę kośćca, mięśni, tłuszczu czy wody. Oznacza to, że np. w przypadku osób o umięśnionej i wymodelowanej sylwetce zbyt wysoki wyniki wcale nie oznacza, że należy przejść na dietę – w takich przypadkach dodatkowe kilogramy wynikają z jak najbardziej pożądanej masy mięśniowej. 

Zdarza się też, że osoby szczupłe mają problem z otyłością lokalną, najczęściej brzuszną. Wówczas pomimo prawidłowej wagi pojawia się poważny problem w postaci otłuszczenia narządów wewnętrznych. Warto więc poza pomiarem wagi zwracać uwagę na obwód brzucha.    

Jak zmierzyć prawidłowo obwód brzucha? Wskaźnik WHR

Ilość tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej określa się na podstawie pomiaru obwodu talii. Miarką należy objąć najwęższe miejsce tułowia, zwykle na poziomie pępka a dokładniej w połowie pomiędzy grzebieniem kości biodrowej a dolnym łukiem żeber. Bardzo ogólne normy przyjmują, że w przypadku kobiet otrzymana wartość nie powinna przekraczać 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. 

Nieco precyzyjnie można sprawdzić prawidłowy obwód brzucha porównując go do wymiarów bioder. Parametry takie są brane pod uwagę przy wskaźniku WHR (waist to hip ratio), czyli talia/biodra. W tym przypadku dzieli się obwód pasa przez obwód bioder. Pomiar ten stosuje się tylko, jeśli BMI jest na poziomie ponad 25! 

U kobiet biodra mierzymy na poziomie największej wypukłości, czyli tam, gdzie pośladki wystają najbardziej. Mężczyźni anatomicznie mają węższe biodra i zwykle mniej wypukłe pośladki, dlatego pod uwagę przy pomiarze należy brać górną granicę kości udowej znajdującej się na wysokości spojenia łonowego (kości wyczuwalne i wystające po bokach).  

Przykład liczenia WHR: przy obwodzie brzucha 75 cm, a bioder 88 cm wychodzi 75 : 88, co daje w przybliżeniu 0,85. 

Wyniki miernika WHR należy interpretować następująco: 

  • powyżej 0,8 (kobiety) i ponad 1 (mężczyźni) – otyłości typu ,,jabłko”,
  • poniżej 0,8 (kobiety) i 1 (mężczyźni) – typ ,,gruszki”.

Prawidłowy wynik w przypadku Pań to poniżej 0,8, a Panów mniej niż 1.  

Zabiegi wspomagające modelowanie sylwetki i redukcję obwodu brzucha

Na nadmierny obwód brzucha może wpływać nie tylko lokalnie skumulowana tkanka tłuszczowa, ale też wiotka skóra będąca pozostałością po odchudzaniu, przebytych porodach czy wynikająca z postępu procesów starzenia. Problemem bywają również zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego.

Jeśli chcesz wymodelować sylwetkę i zależy Ci na wyszczupleniu talii, poza niezbędną zdrową dietą i aktywnością fizyczną możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej, takich jak np.:

  • elektrostymulacja,
  • nowoczesna liposukcja brzucha,
  • kriolipoliza,
  • endermologia,
  • lipoliza iniekcyjna.

Wiele zabiegów dedykowanych wyszczuplaniu i modelowaniu sylwetki to metody nieinwazyjne i bezbolesne. Jeśli nie zadowala Cię wygląd swojej talii, o szczegóły dostępnych opcji możesz zapytać w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.  

Recent Posts

  • Aktualności

Your Black Friday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF

Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…

4 dni ago
  • Aktualności

Your Black Friday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa

Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!

Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu

Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?

Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie

Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…

2 miesiące ago