Skip to main content

Jaki laser do usuwania tatuażu? Jak to działa?

Laserowe usuwanie tatuażu to kilkuetapowy, precyzyjny i skuteczny zabieg, który dzięki rozwojowi technologii pikosekundowej stał się jeszcze bardziej doskonały niż kilka lat temu. Przeczytaj, jakie lasery do usuwania tatuażu stosujemy w Klinice Miracki. Dowiedz się więcej na temat tego rewolucyjnego zabiegu.

Lasery do usuwania tatuażu

W Klinice Miracki używamy dwóch niezawodnych pikosekundowych laserów do usuwania tatuażu: PicoSure oraz Discovery Pico. 

  • Ich największą zaletą jest wysoka skuteczność – umożliwiają całkowitą likwidację niechcianego tatuażu (po zastosowaniu indywidualnie dopasowanej serii zabiegów).
  • Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym jest efektywne również w przypadku kolorowego tatuażu, który dla laserów poprzedniej generacji stanowił problem.
  • Zabieg wykonywany laserem pikosekundowym jest mniej bezbolesny i w pełni bezpieczny – nie uszkadza skóry i nie powoduje blizn ani przebarwień.
  • Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym nie wymaga hospitalizacji ani okresu rekonwalescencji, ponieważ skóra po zabiegu jest jedynie zaczerwieniona, co nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Zaawansowana technologia pikosekundowa pozwoliła na znaczne skrócenie czasu zabiegu, w porównaniu do laserów wcześniejszej generacji.
  • Laser pikosekundowy można również zastosować do usuwania makijażu permanentnego, odmładzania skóry oraz usuwania przebarwień.

Na czym polega działanie lasera pikosekundowego?

Laser pikosekundowy, wchodząc w kontakt z barwnikiem tatuażu, generuje w skórze energię kinetyczną. Podczas tego procesu tworzy się wysokie ciśnienie, które rozbija cząsteczkę pigmentu na mikroskopijne elementy. Starsze lasery do usuwania tatuażu (np. Q-Switched) rozdrabniają tusz na granulki, natomiast urządzenia oparte na technologii pikosekundowej są w stanie przekształcić go w pył. To bardzo istotna różnica, ponieważ mniejsze elementy są łatwiejsze do usunięcia przez organizm. Odbywa się to za pośrednictwem układu limfatycznego.

Zabieg jest komfortowy dla Pacjenta, jednak może wywoływać odczucie ciepła w głębi skóry, co dla bardziej wrażliwych osób może być nieprzyjemne. Dlatego możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich, m.in. nie eksponować skóry na słońce, nie opalać się w solarium, stosować odpowiednie kremy łagodzące. Pacjentom ze skłonnością do opryszczki specjalista może przepisać stosowną farmakoterapię.

Laserowe usuwanie tatuażu – efekty

Na efekty laseroterapii nie trzeba długo czekać. Zaledwie kilka dni po pierwszym zabiegu, kiedy lekka opuchlizna i zaczerwienienie znikną, można zauważyć charakterystyczne blaknięcie tatuażu. W zależności od wielkości, głębokości i koloru tatuażu, dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów, konieczne jest wykonanie serii 3-10 zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. W szczególnie trudnych przypadkach może być to nawet więcej niż dziesięć spotkań. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy, że jest to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania tatuażu. Inne wymagają jeszcze więcej powtórzeń (np. metoda IPL) lub wiążą się z dużym ryzykiem powikłań (np. chirurgiczne usuwanie tatuażu).

Najważniejsze jest jednak to, że po pełnej serii zabiegów tatuaż całkowicie znika ze skóry, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Oprócz usuwania barwnika, laser pikosekundowy ma jeszcze jedno zastosowanie – wnika w głębokie warstwy skóry i stymuluje komórki do produkcji włókien kolagenowych. Skóra regeneruje się, zagęszcza i zyskuje sprężystość, dzięki czemu zabieg nie pozostawia jakichkolwiek blizn, ale piękną, gładką i elastyczną skórę.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0