Aktualności

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Eksperci z katowickiej kliniki odpowiadają

Zmiany skórne mogą być łagodne lub złośliwe. Te pierwsze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, choć niekiedy przeszkadzają ze względów estetycznych. Zmiany złośliwe mogą się przerodzić w poważny problem zdrowotny, dlatego też warto monitorować swoje znamiona. Kiedy zmiana skórna powinna wywołać niepokój? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są zmiany skórne?

Zmiany skórne to różnorodne odstępstwa od normalnego wyglądu skóry, które mogą obejmować różne tkanki, np. naczynia krwionośne, gruczoły czy tkankę łączną. Zmiany te mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, urazy, reakcje alergiczne, choroby genetyczne, zmiany hormonalne, a także nadmierna ekspozycja na słońce oraz proces starzenia się skóry.

Przykłady najczęściej występujących zmian skórnych to:

  • przebarwienia – zmiany pigmentacyjne wywołane przez nadmierne nagromadzenie melaniny w skórze. Dzielą się na różne rodzaje (plamy soczewicowate, plamy starcze, melasma, piegi), w zależności od wyglądu i pochodzenia;
  • włókniaki – małe, łagodne guzki, które wynikają z nadmiernego wzrostu tkanki łącznej i są zazwyczaj miękkie w dotyku;
  • kurzajki – niewielkie, twarde guzki na skórze, zwane również brodawkami wirusowymi. Są wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zazwyczaj mają nierówną powierzchnię i mogą być bolesne lub swędzące;
  • pieprzyki (znamiona) – małe, ciemne plamki lub guzki na skórze, które są spowodowane nagromadzeniem melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Mogą mieć różne kolory, od brązowego do czarnego, a ich kształt może być okrągły lub nieregularny;
  • kaszaki – drobne, białe lub żółtawe grudki, które występują zwykle na twarzy, zwłaszcza wokół oczu i na policzkach. Powstają na skutek zablokowania gruczołów łojowych i mieszków włosowych;
  • naczyniaki rubinowe – małe, czerwone lub purpurowe plamki na skórze.Często występują na twarzy, szyi, dekolcie i ramionach, a ich przyczyną jest nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Warto monitorować stan swojej skóry i na bieżąco konsultować wszelkie anomalie z lekarzem dermatologiem. W Klinice Miracki w Katowicach oferujemy usuwanie zmian skórnych o łagodnym charakterze.

Jakie zmiany skórne powinny wzbudzić niepokój?

Wiele zmian skórnych jest łagodnych i nie stanowi powodu do obaw. Jednak istnieje kilka okoliczności, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić Cię do konsultacji z lekarzem dermatologiem lub innym specjalistą. Oto kilka przykładów takich sytuacji:

Nagły rozrost lub zmiana istniejącego znamienia

Jeśli zauważysz nagłą zmianę wielkości, kształtu, koloru lub powstanie niejednolitej struktury znamienia skórnego, zwłaszcza jeśli jest to nieregularne, asymetryczne i różnokolorowe, może to wskazywać na potencjalne ryzyko nowotworu skórnego.

Brak gojenia lub pogarszanie się zmian trądzikowych

Jeśli zmiany trądzikowe utrzymują się przez dłuższy czas lub nie reagują na standardowe leczenie, może to wymagać oceny dermatologicznej.

Nierówna, niesymetryczna lub niejednolita plama na skórze

Jeśli zauważysz plamę na skórze, która ma nierówny lub niejednolity kształt bądź kolor, udaj się na konsultację lekarską.

Guzki pod skórą

Pojawienie się guzka pod skórą, zwłaszcza jeśli jest on twardy, nieruchomy, szybko rosnący lub bolesny, wymaga oceny lekarskiej.

Zmiany skórne, które krwawią, swędzą lub bolą

Jeśli zmiany skórne krwawią, swędzą, bolą lub wydzielają płyn, może to wskazywać na istnienie infekcji lub innych problemów dermatologicznych.

Odczyny alergiczne

Nagłe pojawienie się wysypki, pokrzywki lub obrzęku skóry po kontakcie z nowym środkiem, pokarmem lub lekiem wymaga konsultacji z alergologiem lub dermatologiem.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, które wyglądają lub zachowują się w niepokojący sposób bądź nie znikają po kilku tygodniach, zdecydowanie udaj się na wizytę lekarską. Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia, zwłaszcza w odniesieniu do nowotworów skóry, są kluczowe dla skuteczności terapii i poprawy rokowania. Pamiętaj, że tylko doświadczony specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić problem, a w razie potrzeby zlecić odpowiednie badania lub zabiegi diagnostyczne i zaplanować skuteczne leczenie.

Recent Posts

  • Aktualności

Podaruj piękno na Dzień Mamy!

26 maja to dzień, w którym każdy z nas pragnie podarować Swojej Mamie to, co…

23 godziny ago
  • Aktualności

Akcja Ciało – zapomnij o cellulicie, podaruj Sobie piękno

Cellulit, nazywany skórką pomarańczową, to problem, który dotyka większość kobiet, niezależnie od wieku i wagi.…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Pozbądź się zmian naczyniowych! Ciesz się piękną, zdrową cerą

Każda z nas zasługuje na to, by czuć się naturalnie piękna. Niekiedy jednak przeszkadzają nam…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Dla Twojego naturalnego piękna – zabiegi z użyciem Organicznego Kwasu Hialuronowego

Naturalnie piękny wygląd skóry dodaje nam pewności Siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjnie. Nasi…

3 tygodnie ago
  • Longevity - długowieczność

Trening a długowieczność – jak aktywnością fizyczną budować longevity?

Postępy w nauce i medycynie, gwałtowny rozwój branży farmaceutycznej wpływają na wydłużenie długości życia społeczeństw…

4 tygodnie ago
  • Longevity - długowieczność

Żywienie kluczem do longevity – dieta na długowieczność

W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej i starzejących się społeczeństw, krajów wysoko rozwiniętych, dążenie do długowieczności…

4 tygodnie ago