Obecnie wiele niedoskonałości estetycznych można zredukować lub usunąć z pomocą laseroterapii. Urządzeń przeznaczonych do tego celu jest wiele. Te najnowsze działają w systemie frakcyjnym, który różni się od pierwszych wprowadzonych do zastosowania. Rozważasz taki zabieg i chcesz poznać przebieg leczenia dzień po dniu? Przybliżamy szczegóły!
Zasadniczą różnicą między tradycyjnymi i frakcyjnymi laserami jest inwazyjność i sposób ingerencji w tkanki. W przypadku urządzeń frakcyjnych nie oddziałuje się na daną warstwę skóry w sposób ciągły (na całym poziomie warstwy), a frakcyjny – energia urządzenia inicjuje kontrolowane mikrouszkodzenia w formie ,,kanalików”. Powstają one poprzez podgrzewanie tkanek impulsami wiązki światła o częstotliwości zależnej potrzeb. Pomiędzy takimi mikrouszkodzeniami pozostawia się nienaruszone obszary, co zmniejsza inwazyjność procedury i przyspiesza proces regeneracji biologicznej tkanek. Przez nietknięte fragmenty m.in. łatwiej i szybciej napływają czynniki wzrostu i przeciwciała biorące udział w przebudowie skóry.
Ponieważ frakcjonowanie ogranicza inwazyjność procedury przy jednoczesnym zachowaniu jej skuteczności, często metoda ta wybierana jest w przypadku laserów ablacyjnych, czyli takich, które oddziałują jednocześnie na głębsze warstwy skóry (stymulują produkcję kolagenu i obkurczają jego włókna) i naskórek – poprzez odparowanie znajdujących się w nim cząsteczek wody, co prowadzi do późniejszego złuszczania.
Zabieg laserem frakcyjnym stosuje się przy wielu niedoskonałościach, takich jak np.:
W zależności od wskazań (redukowanego defektu), parametry urządzenia dobiera się tak, aby wiązka laserowa wykazywała powinowactwo do danego chromoforu, którym mogą być wspomniane cząsteczki wody, a także melanina (barwnik skóry) lub hemoglobina (barwnik czerwonych krwinek).
Pierwszym etapem leczenia laserem frakcyjnym zawsze jest konsultacja wstępna. Lekarz ocenia kondycję skóry, poznaje oczekiwania Pacjenta, wyklucza przeciwwskazania i zleca badania, jakie należy wykonać. W ramach przygotowania do zabiegu konieczne może okazać się także odstawienie niektórych leków i ziół, głównie rozrzedzających krew.
W dniu planowanego zabiegu należy zgłosić się do kliniki w wyznaczonej godzinie. Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia i odkażenia skóry. Lekarz przykłada do wybranego obszaru głowicę urządzenia i rozpoczyna zabieg. Nie jest on komfortowy, ale zwykle nie ma potrzeby znieczulenia. Niekiedy można jednak zastosować żel znieczulający. Dodatkowo skóra jest chłodzona zimnym nawiewem.
Bezpośrednio po sesji Pacjent wraca do domu pouczony o sposobie pielęgnacji. Początkowo skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Może też pojawić się pieczenie, które zwykle ustępuje po ok. dobie. W tym czasie można również po raz pierwszy przemyć obszar zabiegowy i zastosować wskazany krem regenerujący.
Po ok. 2-3 dniach obrzęk i zaczerwienienie stopniowo ustępują. W przypadku lasera frakcyjnego skóra zwykle zaczyna się łuszczyć i zmienia odcień na brązowy po ok. 3-5 dniach. Ważne jest, aby nie usuwać płatków naskórka czy strupków – muszą one odpaść samoistnie. Proces ten może trwać ok. 2 tygodnie.
Przez cały czas złuszczania skóry, jak również później (łącznie minimum miesiąc), należy dbać o szczególną higienę – unikać zanieczyszczeń, stosować czyste (najlepiej jednorazowe) ręczniki i często prać pościel. Niezbędne jest także stosowanie preparatów z wysokimi filtrami ochronnymi, unikanie kąpieli w basenie i korzystania z sauny. Ponadto skóra może być nieco bardziej wrażliwa przez ok. 3 miesiące, np. ulegać zaczerwienieniu pod wpływem wahań temperatury.
W okresie rekonwalescencji należy kilka razy dziennie stosować kosmetyki intensywnie nawilżające, wskazane przez specjalistę. Ważna jest też dbałość o zdrową dietę i prawidłowe nawadnianie organizmu.
O szczegóły dotyczące leczenia laserem frakcyjnym w Twoim przypadku możesz zapytać w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.
26 maja to dzień, w którym każdy z nas pragnie podarować Swojej Mamie to, co…
Cellulit, nazywany skórką pomarańczową, to problem, który dotyka większość kobiet, niezależnie od wieku i wagi.…
Każda z nas zasługuje na to, by czuć się naturalnie piękna. Niekiedy jednak przeszkadzają nam…
Naturalnie piękny wygląd skóry dodaje nam pewności Siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjnie. Nasi…
Postępy w nauce i medycynie, gwałtowny rozwój branży farmaceutycznej wpływają na wydłużenie długości życia społeczeństw…
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej i starzejących się społeczeństw, krajów wysoko rozwiniętych, dążenie do długowieczności…