Aktualności

Specjaliści z kliniki w Katowicach ujawniają kiedy będą widoczne efekty laserowego usuwania tatuażu

Mały lub średni tatuaż zwykle wykonywany jest przez tatuatora podczas jednej sesji. Gdy tylko skóra się zagoi, mamy pełen efekt. Nieco inaczej jest z usuwaniem niechcianego motywu, kiedy na rezultaty musimy zaczekać. Wyjaśniamy, kiedy pojawiają się efekty po laserowym usuwaniu tatuażu i od czego to zależy!

Jak lasery usuwają pigment ze skóry?

Tatuaż wykonywany jest poprzez wprowadzenie pigmentu do głębszych warstw skóry. Niestety nie ma możliwości usunięcia go tą samą drogą. Aby pozbyć się tuszu, trzeba go wcześniej rozbić na mniejsze frakcje. Najnowsze urządzenia wykorzystywane w naszej Klinice uszkadzają atrament, rozpraszając go na mikrocząsteczki, które są o wiele łatwiej eliminowane na drodze procesów metabolicznych, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania starszych sprzętów. Podobnie wygląda proces laserowego usuwania makijażu permanentnego. Różnica polega na tym, że pigment używany do makijażu permanentnego wprowadzany jest płycej, dzięki czemu do jego usunięcia potrzeba zwykle mniejszej liczby zabiegów.

Jak przebiega zabieg usuwania tatuażu laserem?

Laserowe usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego polega na emitowaniu krótkich impulsów o wysokiej energii. Działanie lasera prowadzi do rozbicia barwnika zawartego w skórze na mniejsze cząsteczki, które są następnie stopniowo usuwane przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Czas trwania jednego zabiegu zależy od wielkości tatuażu, ale zazwyczaj wynosi od kilku minut do godziny. Ponieważ zabieg może wywoływać dyskomfort, a nawet ból, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego w formie specjalnego kremu.

Bezpośrednio po zabiegu widoczne jest blednięcie tatuażu. Do całkowitego usunięcia niechcianego rysunku ze skóry potrzeba zazwyczaj kilku sesji. Skuteczność laseroterapii zależy od wielu czynników, w tym od koloru tatuażu, głębokości, na której został umieszczony barwnik, wielkości tatuażu oraz indywidualnych cech skóry Pacjenta. 

Wśród skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zabiegu laserowym, należy wymienić zaczerwienienie i obrzęk skóry. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj kilka dni. Aby przyspieszyć proces gojenia i zapewnić sobie najlepsze efekty, Pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń  po zabiegu przekazanych przez lekarza.

Efekty bezpośrednio po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

W trakcie zabiegu dochodzi do wzrostu temperatury tkanek. Skóra w obszarze zabiegowym może więc być wyraźnie zaogniona. Niekiedy pojawiają się też drobne krwawienia, które z czasem tworzą powierzchniowe strupki. Po zabiegu trzeba więc szczególnie dbać o skórę – stosować łagodne kosmetyki i ochronę przeciwsłoneczną.

W naszej Klinice wykorzystujemy lasery pikosekundowe przeznaczone do usuwania tatuaży czarnych i kolorowych oraz makijażu permanentnego. Te znakomite urządzenia działają poprzez emisję skoncentrowanej wiązki światła o długości fali 1064 nm i 532 nm. Fale takie są krótkie i jednocześnie mocne. Dzięki temu skóra ma ograniczony kontakt z energią. Ponadto laser pikosekundowy trafia precyzyjnie w miejsce występowania barwnika, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. Technologia ta zwiększa zarówno efektywność, jak i bezpieczeństwo zabiegu w porównaniu do starszych urządzeń  – laserów q-switch.

Bezpośrednio po zastosowaniu lasera pikosekundowego mocno napigmentowane tatuaże, zwłaszcza te głębokie i obszerne, mogą wydawać się nieco intensywniejsze. Nasycenie barwy ma związek z naruszeniem struktury tatuażu. Jednak już po kilku dniach, wraz z procesem gojenia można zauważyć wyraźne rozjaśnienie tatuażu. Zwykle jednak tusz blaknie już po pierwszym kontakcie z energią urządzenia.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty po laserowym usuwaniu tatuażu?

Pierwsze efekty po zabiegu laserowego usuwaniu tatuażu zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim ważną kwestią jest wiek rysunku – starsze tatuaże zwykle usuwa się łatwiej i szybciej. Ma to związek m.in. ze składem atramentu stosowanym przed wieloma latami. Nie usuwa się tatuaży świeżych, na jeszcze niezagojonej skórze.

Niezwykle ważna jest też głębokość wprowadzenia tuszu. Oczywiście najefektywniej usuwa się tatuaże płytkie. Ponadto trzeba pamiętać, że rozproszony pigment jest usuwany przez układ odpornościowy. Ważna jest więc głównie indywidualna reakcja organizmu i jego zdolność regeneracyjna.

W większości przypadków wzór na skórze wyraźnie jaśnieje już po pierwszym zabiegu. Zwykle 2–3 powtórzenia pozwalają na usunięcie małych i płytkich tatuaży oraz makijażu permanentnego, natomiast w przypadku tych bardziej rozległych po takiej liczbie zabiegów obserwuje się wyraźną redukcję barwnika.

Jak długo trwa proces usuwania tatuaży?

Trzeba pamiętać, że konieczne jest zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy każdym zabiegiem. Skóra musi się zagoić i mieć czas na regenerację. W zależności od indywidualnych wskazań zabiegi laserowego usuwania tatuażu wykonuje się zwykle co 3–4 tygodnie, ale w niektórych przypadkach konieczne jest wydłużenie przerwy nawet do kilku miesięcy.

Usunięcie tatuażu małego lub średniego, przy dobrej tolerancji skóry i szybkim metabolizmie, możliwe jest więc po ok. 2–3 miesiącach. W przypadku dużych rysunków na ciele proces ten może wydłużyć się nawet do roku.

Czy można całkowicie usunąć tatuaż?

Ostateczne efekty można ocenić po ukończeniu pełnej serii zabiegów i zagojeniu skóry. Liczba i częstotliwość zabiegów zawsze są dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta. Dzięki temu masz pewność sukcesu. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy mogą pojawić się finalne efekty w przypadku usuwania Twojego tatuażu, zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Lekarz wyjaśni wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu. Dowiesz się też, ile będzie wynosiła cena za pełen pakiet zabiegów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

Przeciwwskazania do laserowego usunięcia tatuażu

Chociaż laserowe usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego jest powszechnie uważane za bezpieczny zabieg, to nie jest on przeznaczony dla każdego. Wśród przeciwwskazań do zabiegu należy wymienić m.in.:

  • ciążę i karmienie piersią;
  • rany i infekcje skórne na obszarze zabiegowym;
  • świeżą opaleniznę;
  • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających;
  • skłonność do powstawania blizn keloidowych (bliznowców).

Recent Posts

  • Aktualności

Your Black Friday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF

Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…

4 dni ago
  • Aktualności

Your Black Friday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa

Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!

Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu

Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?

Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie

Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…

2 miesiące ago