Skip to main content
,

Leczenie trądziku różowatego. Jaką metodę wybrać?

Trądzik mylnie kojarzony jest tylko z młodymi ludźmi. Jest to najczęstsza choroba skóry, która dotyka osoby w każdym wieku. Istnieje jego kilka rodzajów, jednak tym, którego objawy leczy się najciężej jest rosacea, czyli trądzik różowaty. Czerwone krostki, zaskórniki czy pękające naczynka krwionośne to główne objawy jakie świadczą o problemie skóry, który spotyka już co 10 osoba. Istnieje jednak kilka sposobów pozwalających zredukować nawet najbardziej zaawansowany trądzik. Terapie laserem, specjalistyczne peelingi czy mikrodermabrazja wodna to bezpieczne i skuteczne metody w walce ze zmianami skórnymi. 

Przyczyny powstawania trądziku

Na powstanie trądziku ma wiele czynników, jednak dokładna przyczyna nie jest znana. Można wyróżnić pewne elementy, jakie mają wpływ na nasilenie jego objawów. Są to: 

  • Zmiany hormonalne. Trądzik różowaty częściej dotyka kobiety w okresie ciąży czy menopauzy, z zaburzeniami miesiączkowania lub osoby z chorobami tarczycy.
  • Zła dieta. Nadmiar alkoholu rozszerza naczynia krwionośne. Spożywanie tłustych i ostrych pokarmów, picie mocnej kawy i herbaty dodatkowo wpływa na pogorszenie się stanu skóry.
  • Promieniowanie UV.  Brak stosownej ochrony przeciwsłonecznej i zbyt długie przebywanie na słońcu osłabia i rozszerza naczynia krwionośne oraz przyczynia się do nasilenia rumienia.
  • Czynniki genetyczne, czyli m.in. budowa naczyń krwionośnych, rodzaj cery (naczynkowa) mają duży wpływ na rozwój choroby. 
  • Nagła zmiana temperatur i czynniki zewnętrzne. Częste korzystanie z sauny, chlorowanych basenów, pomieszczeń klimatyzowanych, przebywanie na wietrze czy podczas mrozów przyspiesza objawy trądziku. 
  • Brak odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Zapominanie o codziennym oczyszczaniu, stosowaniu kremów czy zasypianie w makijażu przyczynia się do zatykania porów i powstawania trądziku. Ponadto, skóra szybciej się starzeje, staje szorstka i matowa. 
  • Nadmiar witamin z grupy B. W przypadku nadmiaru witamin z tej grupy, wzrasta aktywność genów bakterii ram-dodatnich, które produkują związki nasilające skórne procesy zapalne prowadzące do powstania trądziku. 

Jakie są stadia rozwoju trądziku różowatego?

Choroba rozpoczyna się powstaniem na twarzy rumienia nietrwałego poprzez przejście w rumień trwały, a następnie teleangiektazję czyli tzw pajączki naczyniowe.

Wyróżnia się 4 podtypy choroby:

  • rumieniowo – teleangiektatyczny – najczęściej występujący trądzik, gdzie widoczny jest rumień w środkowej części twarzy oraz pajączki naczyniowe.
  • grudkowo – kostkowy – charakteryzujący się powstaniem stałego rumienia, obrzęku twarzy, grudek rumieniowo – obrzękowych, krostek i drobnych guzków.
  • guzkowy, – nasilenie objawów z grudkowo – kostkowego stadium poprzez pogrubienie i powstanie nierówności na twarzy
  • oczny – w którym czuć pieczenie, kłucie oczu, następuje zapalenie spojówek i brzegów powiek oraz nadwrażliwość na światło. 

Każdy etap może przebiegać łagodnie, umiarkowanie lub ciężko. Nieleczony trądzik w zaawansowanym stadium może prowadzić do powstania czyraków, dlatego ważne, by nie lekceważyć pierwszych objawów choroby. 

Metody leczenia trądziku

Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną, jednak można znacznie zredukować jego objawy. Poza odpowiednią pielęgnacją i terapią doustną, istnieje kilka metod wspomagających likwidację objawów choroby. Są to również rozwiązania dla osób, które z pewnych przyczyn nie mogą stosować terapii lekami. W Klinice Miracki istnieje kilka bardzo skutecznych sposobów, dzięki którym widoczność trądziku różowatego znacznie maleje. 

Terapie laserowe. Laseroterapia to bardzo skuteczna i szybka metoda redukcji powstałego trądziku. Jednymi z polecanych zabiegów są terapie laserem Cutera Excel V , będący najlepszym laserem na rynku światowym.  Impuls laserowy dociera do rozszerzonych naczyń krwionośnych, które pod wpływem fotokoagulacji obkurcza naczynia, które następnie ulegają zamknięciu i wchłonięciu. Laser skutecznie zamyka poszczególne naczynia uniemożliwiając ponowną rekanalizację, jednak nie zapobiega on powstawaniu nowych, które są konsekwencją danego schorzenia.


Specjalistyczne peelingi. Działający na głębokie warstwy skóry Peeling Salipeel Lic przyspiesza proces gojenia krostek i grudek powstałych na skutek choroby. Głównym składnikiem peelingu jest kwas salicylowy, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny, który ma właściwości keratolityczne (złuszcza naskórek), wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu skóra jest głęboko oczyszczona. 


Mikrodermabrazja wodna. Dzięki bezinwazyjnym i bezbolesnym zabiegom Hydrafacial skóra jest dogłębnie oczyszczona, nawodniona i oczyszczona. Zrogowaciały naskórek zostaje złuszczony, a skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej odżywiona. 


Lampa LED. Naświetlanie lampą LED wspomaga proces regeneracji skóry. Klinika Miracki dysponuje jedną z najlepszych lamp LED TriWings, która znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku leczenia trądziku, ale również przy usuwaniu blizn, leczeniu oparzeń, odmładzaniu i ujędrnianiu skóry oraz w terapiach łysienia. W zależności od problemu, emitowany jest dany kolor światła oraz długość fali. W przypadku leczenia objawów trądziku, na Pacjenta emitowane jest światło niebieskie, które działając na poziomie naskórka, wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne, redukując jednocześnie zmiany zapalne. 

Więcej o specjalistycznych zabiegach redukujących objawy trądziku przeczytasz TU. 

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0