Menu

Od muszelki do lasera, czyli o sekretach depilacji

Zastanawialiście się kiedyś, od jak dawna się depilujemy? Czy depilacja to wynalazek XX wieku czy usuwanie zbędnego owłosienia ma dłuższą historię? A jeśli tak, to jakich metod używano dawniej, przed wynalezieniem lasera Vectus? Jeśli nie wiecie, to dziś możemy Wam o tym opowiedzieć.

Laser Vectus - niedościgniony w trwałej epilacji
Laser Vectus – niedościgniony w trwałej epilacji

Depilacja – bardzo dawno…

Wyobraźcie sobie arystokrację w starożytnym Egipcie… Bo już wtedy gładkie, idealnie wydepilowane ciało było symbolem wysokiego statusu społecznego. I nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że do depilacji dedykowane było zupełnie oddzielne stanowisko pracy. A właściwie kilkanaście stanowisk. Zamożni Egipcjanie posiadali bowiem nawet kilkunastoosobowe zespoły specjalistów zajmujących się depilacją całego ciała. Używali do tego celu głównie pęset, którymi skrupulatnie usuwali wszelkie zbędne włoski. Na pewno nie był to zabieg przyjemny, ani krótki, ale jedyny dostępny, więc skoro efekty były zgodne z oczekiwaniami, nie było na co narzekać…
Podobnie, bo korzystając z pęset radzili sobie starożytni Rzymianie i Grecy i również oni depilowali te same obszary ciała co my, współcześnie. Tak samo było na dalekim wschodzie, gdzie higiena i i niemal purystyczne podejście do ciała wiązało się z wieloma normami kulturowymi, więc co naturalne depilacja była nie tylko wymogiem higienicznym, ale często wiązała się ze specjalnym rytuałem. Jedną z ciekawostek jest sięgający wieki wstecz arabski rytuał całkowitej depilacji ciała panny młodej przed ślubem będące oznaką szacunku do przyszłego męża.

Depilacja – jeszcze dawniej

Natomiast, jeśli chodzi o narzędzia wykorzystywane do depilacji od wieków, to wbrew pozorom nie były to jedynie pęsety. Przed wiekami, choć nie dysponowano jeszcze laserem, to doceniano już metody stosowane do dziś. Taka na przykład maszynka do golenia powstała około…30 tysięcy lat p.n.e. Co prawda nie była wykorzystywana zbyt często ze względu na niskie temperatury i w związku z tym raczej wysoką wartością każdego włoska na ciele, ale już w starożytnym Egipcie i Grecji stosowano maszynki do golenia wykonane z ostrych muszelek i kamyków. Egipcjanie dodatkowo korzystali też z depilacji woskiem pszczelim połączonym z żywicą.

Depilacja woskiem - jedna z najstarszych metod usuwania włosów
Depilacja woskiem – jedna z najstarszych metod usuwania włosów

Z kolei za najstarszą metodę depilacji, która przetrwała do dziś we właściwie niezmienionej formie uznaje się depilację… pastą cukrową. Pasty cukrowe stosowały arabskie kobiety od wielu wieków – przede wszystkim posiadały wszystkie niezbędne składniki, a poza tym idealna czystość i gładka skóra wśród wyznawców islamu była od zawsze uważana za jeden z najważniejszych wyrazów miłości do boga i szacunku do świata.

Depilacja – wielki powrót

Obyczaj depilacji jako jednego z najważniejszych zabiegów higienicznych zniknął w Europie wraz z nadejściem średniowiecza, po to żeby powrócić ze wzmożoną wraz z nadejściem XX wieku. Ponowna moda na depilację rozpoczęła się jednak nie w Europie, a w Stanach Zjednoczonych. Za symboliczny moment renesansu depilacji uważa się 1915 rok, kiedy to w amerykańskim magazynie Harper’s Bazaar pojawiła się pierwsza reklama depilacji. Zdjęcie w magazynie opatrzone sloganem „Letnia sukienka i współczesny taniec razem wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia” przedstawiało młodą kobietę z uniesionymi ramionami i wydepilowanymi pachami. A więc, wbrew pozorom, wcale nie depilacja nóg, a pach była sygnałem do powrotu do gładkiej, aksamitnej skóry.

Najstarsze elektryczne depilatory mają już kilkadziesiąt lat
Najstarsze elektryczne depilatory mają już kilkadziesiąt lat

A co było dalej? Rozwój technologii, coraz nowsze metody depilacji od wciąż unowocześnianych maszynek, depilatorów, aż po wynalezienie depilacji laserowej oraz… wychodzenie zabiegów depilacyjnych z zacisza domowych łazienek do najlepszych salonów medycyny estetycznej. Z depilacją laserową też sprawa nie układała się od razu najlepiej, bo dobre 20 lat trwało osiągnięcie pełnego bezpieczeństwa i optymalnej skuteczności – wcześniej, zanim pojawiły się nowoczesne lasery na rynku długo dominowały tak zwane IPL’e i podobne im urządzenia, które zaledwie ocierały się o faktyczne bycie laserem medycznym. Jednak teraz, po latach drogi od muszelkowej maszynki, do rozwiązań najlepszych: trafiacie do nas, do Kliniki Miracki na najskuteczniejszą depilację laserową Vectus. Zapraszamy!

A niebawem opowiemy Wam wszystko, co chcielibyście wiedzieć o depilacji bikini – najczęściej wykonywanym zabiegu depilacji w Klinice Miracki.