Skip to main content

Przepuklina jądra

Przepuklina jądra, a właściwie przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa, określana również jako dyskopatia, to schorzenie, które polega na uwypukleniu jądra miażdżystego. Jego skutkiem jest ucisk struktur kanału kręgowego, który objawia się bólem w miejscu schorzenia. Towarzyszyć mu mogą zaburzenia czucia oraz drętwienie. Leczenie przepukliny jądra miażdżystego ma charakter zachowawczy, a zabieg operacyjny wykonywany jest zazwyczaj tylko w przypadku zaawansowanych schorzeń.

Przepuklina jądra – przyczyny

Przepuklina jądra miażdżystego powstaje na skutek rozerwania pierścienia włóknistego przez jądro miażdżyste, które zostaje wypchnięte do kanału kręgowego. Powoduje to ucisk na korzenie nerwowe. Do wystąpienia przepukliny jądra miażdżystego przyczyniają się przede wszystkim ciężka praca fizyczna, a także czynniki genetyczne.

Przepuklina jądra – objawy

Przepuklina jądra miażdzystego objawia się promieniującym wzdłuż dróg nerwowych bólem w miejscu schorzenia. Wystąpić mogą zaburzenia czucia w kończynach, takie jak mrowienie czy drętwienie. Na skutek uciskania nerwu rdzeniowego może dojść do osłabienia mięśni zginających lub prostujących stopę i palce. Objawy przepukliny jądra miażdżystego nasilają się wraz z naciąganiem uciśniętych nerwów.

Przepuklina jądra – leczenie

Leczenie przepukliny jądra miażdżystego ma zazwyczaj charakter zachowawczy. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim fizjoterapię. Gdy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające bądź schorzenie jest bardzo zaawansowane wykonuje się operację chirurgiczną. Najczęściej to discektomia, która polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, powodującego ucisk na struktury nerwowe.

0