Skip to main content

Rozstępy skórne

Rozstępy skórne to defekt skóry, mający postać wrzecionowatych, czerwonych, różowych lub białych pasemek, które zwykle są następstwem ciąży, niestabilności wagi, dojrzewania, zaburzeń hormonalnych lub czynników genetycznych. To również dość częsta przypadłość towarzysząca niektórym chorobom (np. syndrom Marfana). Rozstępy u kobiet najczęściej występują na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, a u mężczyzn na plecach, bicepsach i łydkach. Obecnie uważa się rozstępy za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Rozstępy skórne – zapobieganie

Leczenie rozstępów jest niezwykle trudne, dlatego tak istotna jest jak najwcześniej rozpoczęta profilaktyka, czyli zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć, kontrolując wahania wagi ciała, a także pielęgnując skórę poprzez nawilżanie oraz używanie dermokosmetyków. W sytuacji pojawienia się pierwszych symptomów tej przypadłości konieczne jest stosowanie preparatów o odpowiednim składzie (pochodne witaminy A, witaminę C, B2, kolagen, olej z kiełków pszenicy czy kwas glikolowy, związki krzemu).

Rozstępy skórne – terapia

W poważniejszych przypadkach konieczne jest zastosowanie terapii z zakresu medycyny estetycznej (terapia światłem LED, karboksyterapia lub mezoterapia). Najskuteczniejszym z zabiegów jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera. Wiązka laserowa pobudza produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne i stany zapalne. Terapie laserowe wymagają zwykle powtarzania, trzeba też pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania wczesnych stadiów terapii, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitej likwidacji.

 

0