Skip to main content

Nadpotliwość

Pocenie się jest naturalnym procesem, który ma na celu wyrównanie temperatury ciała, a także wydalenie z organizmu wszelkich toksyn oraz innych szkodliwych substancji. O nadmiernym wydzielaniu potu można mówić, gdy intensywne pocenie się występuje w warunkach normalnych, czyli nie towarzyszą mu infekcje, wysiłek fizyczny, czy upał. To uciążliwa dolegliwość, która może być uwarunkowana genetycznie, występować jako schorzenie samo w sobie (nadpotliwość pierwotna), jak również stanowić symptom poważniejszych zaburzeń w organizmie (nadpotliwość wtórna).

Nadpotliwość – przyczyny

Przyczyn nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły potowe może być bardzo wiele. Nadpotliwość pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i może zostać odziedziczona po przodkach. W przypadku nadpotliwości wtórnej, za najczęstsze przyczyny jej występowania uznaje się:
zaburzenia w gospodarce hormonalnej (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zachwianie równowagi hormonalnej w związku z okresem dojrzewania bądź menopauzy),
cukrzycę
zaburzenia neurologiczne
nadmierne narażenie na stres
gruźlicę, chłoniaka (szczególnie w przypadku nocnych potów).

Nadpotliwość – objawy

Nadmierne pocenie się prowadzi do ciągłego poczucia wilgotnej skóry, która często wiąże się także z nieprzyjemnym zapachem, spowodowanym szybkim rozkładem substancji zawartych w pocie. Najczęściej występuje w okolicach pach, dłoni, stóp oraz głowy, gdzie występują licznie nagromadzone gruczoły potowe. Dolegliwość ta może mieć również postać uogólnioną, wówczas nadmierne wydzielanie potu dotyczy wszystkich obszarów ciała. Nadpotliwość skóry jest bardzo dużym utrudnieniem w życiu społecznym, a osoby cierpiące na tę dolegliwość często są zawstydzone i problem ten ma znaczny wpływ na ich relacje towarzyskie.

Nadpotliwość – leczenie

Osoby cierpiące na nadpotliwość skórną powinny przede wszystkim zachować odpowiednią higienę ciała, która ogranicza nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zaleca się stosowanie blokerów, które w pewnym stopniu zminimalizują problem. Najskuteczniejszą formą leczenia nadpotliwości jest jednak zabieg laserowy, który pozwala w znacznej mierze zmniejszyć występowanie, a w niektórych przypadkach całkowicie zredukować problem nadmiernego pocenia.

 

0