Skip to main content

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej. Jak sama nazwa wskazuje, wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się zazwyczaj podczas wykonywania jakiegoś wysiłku – mogą być to zarówno intensywne ćwiczenia fizyczne, jak i zwykłe kichnięcie czy śmiech. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną i fizjologię dróg rodnych, problem ten występuje głównie u kobiet.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to efekt osłabienia dna miednicy, do którego dochodzi w wyniku rozciągnięcia lub oderwania mięśni dna miednicy, np. po przebytym porodzie lub urazach okołoporodowych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym bardzo często mają do czynienia nie tylko młode mamy, lecz także kobiety w okresie menopauzalnym – niedobór estrogenów może osłabiać mięśnie i upośledzać szczelność cewki moczowej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może także pojawić się u kobiet z nadwagą lub otyłością, neuropatią cukrzycową, po zabiegach wykonywanych w okolicy podbrzusza, udarze mózgu czy w wyniku uzależnienia od palenia papierosów, które uszkadzają naczynia krwionośne różnych narządów.  

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy

Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz oraz częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Objawy są szczególnie uciążliwe dla chorych w ciągu dnia – zwłaszcza, gdy wykonują ciężkie prace fizyczne lub towarzyszą im inne dolegliwości, np. przewlekły kaszel.  

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu wykorzystuje się tradycyjne metody chirurgiczne lub mniej inwazyjne sposoby, np. w postaci laseroterapii. Laserowe leczenie nietrzymania moczu to obecnie jedna z najczęściej polecanych przez lekarzy metod. W przypadku, gdy problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest nasilony, w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie zachowawcze, np. ćwiczenia mięśni dna macicy podczas oddawania moczu. Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się z menopauzą, pomocne może okazać się również odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Polecane zabiegi w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu:

0