Skip to main content

Zylaki

Żylaki to przypadłość przybierająca zazwyczaj postać sinoniebieskich wypukłości skóry wzdłuż żył. Kojarzone głównie z dolegliwością nóg, są w istocie problemem, który może wystąpić w różnych częściach ciała (odbyt, ręce, przełyk, pochwa, macica, pęcherz moczowy). Żylaki powstają w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i prowadzą do cofania się krwi, a w efekcie do widocznego rozszerzania się żył. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a niektóre stany i sytuacje (ciąża, nadwaga, praca stojąca, urazy, dźwiganie, wiek) podwyższają ryzyko ich występowania.

Żylaki – zapobieganie

Odpowiedni tryb życia pozwala skutecznie zapobiegać tej dolegliwości. Ważna jest kontrola wagi, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta (produkty z błonnikiem, owoce, herbaty ziołowe, unikanie słodyczy i kawy), ruch, odpoczynek z nogami w górze, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów pomocne okazują się maści i kremy z heparyną, biokosmetyki czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też specjalne obuwie i odzież (rajstopy).

Żylaki – leczenie

W przypadku poważnego i widocznego problemu niezbędna  jest ingerencja chirurga – do niedawna jedynym sposobem była operacja. Dziś alternatywę dla niej stanowią metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród nich najskuteczniejsza jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu żylaków. Zabieg jest bezpieczny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga hospitalizacji i daje świetne efekty, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.

 

0