Twój poradnik

Wypadanie włosów – jakie badania należy wykonać?

Przerzedzenie fryzury jest częstym problemem osób w różnym wieku. Pomijając spowolnienie wzrostu łodyg następujące wraz z wiekiem za problem ten może odpowiadać wiele zmian zachodzących w organizmie. Podpowiadamy, jakie badania należy wykonać w celu zdiagnozowania przyczyny wypadania włosów i dobrania właściwej metody postępowania pozwalającej poprawić stan i gęstość fryzury!  

Podstawowe badania krwi przy wypadaniu włosów

Pierwszym krokiem diagnostycznym w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest poddanie się podstawowym badaniom laboratoryjnym. Wiele o kondycji organizmu, a tym samym włosów można dowiedzieć się na podstawie morfologii (badania ogólnego) i poziomu żelaza. 

Morfologia ocenia stężenie czerwonych i białych krwinek. Nieprawidłowości w jej wyniku mogą sugerować obecność schorzeń ogólnoustrojowych – niedokrwistości, chorób szpiku, stanów zapalnych, czy infekcji. Choroby takie bywają przyczyną wypadania włosów

W przebiegu anemii i związanym z nią deficytem żelaza zasoby tego pierwiastka kierowane są głównie do szpiku kostnego. Żelazo odpowiada bowiem za produkcję czerwonych krwinek niezbędnych do życia. Jest ono ważne również dla funkcjonowania mieszków włosowych wytwarzających widoczną część włosów, czyli ich łodygi. W konsekwencji niedoborów włosy stają się słabe, wypadają w nadmiarze i wolno rosną.   

Jakie jeszcze badania można wykonać – stężenie witamin i minerałów

Włosy do prawidłowego wzrostu potrzebują wszystkich witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Istnieją jednak te szczególnie ważne dla skóry i jej przydatków, których niedobór może odpowiadać za pogorszenie kondycji fryzury. Poza żelazem są to głównie:

  • cynk,
  • miedź,
  • krzem,
  • selen,
  • witamina B12 (kobalamina),
  • witamina B9 (kwas foliowy),
  • witamina B3 (PP, niacyna),
  • wit. B5 (kwas pantotenowy),
  • wit. B7 (biotyna),
  • witamina D3.

Badania hormonalne przy problemie z wypadającymi włosami

Nadmierne wypadanie włosów może również podłoże hormonalne. Zwykle specjaliści w pierwszej kolejności zalecają oznaczenie stężenie hormonów tarczycy – TSH (hormon tyreotropowy), T3 (tyroksyna) i T4 (trójjodotyronina). W przypadku schorzeń tego gruczołu włosy często stają się matowe i szorstkie, coraz wolniej rosną i wypadają w nadmiarze. Pogorszenie stanu włosów, a także skóry i paznokci bywa objawem zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. 

Podejrzewając hormonalne przyczyny wypadania włosów lekarz może zalecić wykonanie także innych badań. Są to głównie testy z krwi pozwalające ocenić ilość hormonów androgenowych (płciowych) takich jak np.: 

  • testosteron (wolny i całkowity),
  • dihydrotestosteron (DHT),
  • duhydroepiandrotestosteron (DHEA),
  • lutropina (LH),
  • folikulotropina (FSH),
  • estradiol (E2).

Wahania hormonalne mogą odpowiadać za miniaturyzację mieszków włosowych, a co za tym idzie za ich spowolniony wzrost i wypadanie włosów. Przyczyną takich zaburzeń bywają naturalne procesy fizjologiczne związane z menopauzą, ale też inne schorzenia.

Za wypadanie włosów mogą odpowiadać także choroby autoimmunologiczne. Przy ich podejrzeniu lekarz może zalecić wykonanie badania krwi w kierunku obecności konkretnych przeciwciał. 

Profesjonalne badanie skóry głowy u trychologa

Istotne znaczenie w określeniu etiologii wypadania włosów ma badanie trychologiczne. W jego trakcie trycholog w powiększeniu sprawdza stan skóry głowy, mieszków, cebulek i łodyg włosowych. W razie potrzeby specjalista może też zalecić laboratoryjne badanie mykologiczne w kierunku obecności grzybów i bakterii. To właśnie infekcję grzybiczą odpowiada za wiele przypadków pogorszenia wyglądu fryzury – dermatofity mają powinowactwo do keranocytów, które stanowią główny składnik budulcowy włosa. Żyjąc na powierzchni skóry owłosionej prowadzą do zniszczenia włosów. 

W trakcie badania trychologicznego można też sprawdzić wielkość mieszków włosowych. Do ich miniaturyzacji dochodzi m.in. w przebiegu łysienia androgenowego – jednej z głównych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn i kobiet w średnim oraz starszym wieku, mającej podłoże genetyczne i hormonalne.  

Jeśli dotyczy Cię problem wypadania włosów, umów się na konsultację w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi lub Katowicach. Specjalista zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Recent Posts

  • Aktualności

Your Black Friday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF

Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…

4 dni ago
  • Aktualności

Your Black Friday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa

Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!

Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu

Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?

Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie

Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…

2 miesiące ago