Skip to main content

Zabieg na żylaki

Żylaki, kojarzone głównie z dolegliwością nóg, są tak naprawdę problemem, który dotyka różnych partii organizmu (np. odbyt, przełyk, powrózki nasienne). Żylaki powstają w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek naczyniowych, które zaburzają ruch krwi i prowadzą do jej cofania się, a w efekcie do patologicznego rozszerzania się żył. W zależności od miejsca, w którym pojawił się problem, medycyna oferuje różne rodzaje terapii i zabiegów chirurgicznych.

Zabiegi na żylaki – rodzaje

W przypadku żylaków istotna jest profilaktyka (dieta, styl życia, odzież, obuwie). Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy, stosuje się zwykle leczenie zachowawcze (leki, żele i kremy z heparyną czy czopki i maści). Poważniejsze kłopoty wymagają ingerencji chirurgicznej – w terapii żylaków kończyn chirurdzy stosują skleroterapię, metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród zabiegów usuwających żylaki powrózka nasiennego zaleca się metody: Benneta i Kochera, laparoskopową, mikrochirurgiczną lub wewnątrznaczyniową. Przy żylakach odbytu wybiera się zaś obecnie dwa typy urządzeń laserowych – CO2 i  Nd:YAG.

Zabiegi na żylaki – informacje

Wśród zabiegów leczenia żylaków kończyn najskuteczniejsza jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu naczyń. Leczenie przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym nie wymaga hospitalizacji, a jest skuteczne. Zabieg embolizacji (żylaki powrózka nasiennego) polega z kolei na zamknięciu niewydolnej żyły jądrowej za pomocą odpowiednich struktur wprowadzanych przez wenflon. Mniej inwazyjna jest jednak laparoskopia, wykonywana z użyciem kamery endoskopowej. Inny rodzaj terapii skierowanej tym razem przeciw hemoroidom polega na odparowywaniu występujących poza odbytem grudek lub na wywołaniu fotokoagulacji u podstaw hemoroidu, który w efekcie zamiera i wysycha.

0