Skip to main content

Kwas hialuronowy pod oczy

Jednym ze składników skóry, którego w pewnym momencie życia zaczyna brakować, jest kwas hialuronowy. Substancja ta, dzięki wysokiej higroskopijności, odpowiada za nawilżenie tkanek, co jest podstawą zachowania zdrowej i jędrnej skóry. Jej niedobory najwcześniej są widoczne w okolicy oczu – newralgicznej ze względu na budowę i ekspresję mimiczną. Obecnie więc często stosuje się kwas hialuronowy pod oczy – jako składnik kosmetyków i preparatów zabiegowych.     

Czym jest i jak działa kwas hialuronowy?

Naturalny kwas hialuronowy jest polisacharydem występujących w wielu elementach ludzkiego ciała – stawach, chrząstkach, oczach, narządach wewnętrznych i przede wszystkim w największym organie, czyli skórze. W postaci hialuronianu sodu wypełnia on przestrzenie międzykomórkowe i stanowi składnik komórek, np. kolagenowych. Jego ważną cechą jest zdolność pochłaniania cząsteczek wilgoci, przekraczająca kilkaset razy objętość jego jednej cząsteczki. Kwas hialuronowy odpowiada więc za nawodnienie skóry, ale jego właściwości są znacznie szersze. Wśród jego funkcji wymienia się m.in. udział w transporcie składników odżywczych, ochronę antyoksydacyjną, czy wsparcie syntezy białek fibrylarnych powstających w procesie gojenia. 

Obecny w tkankach hialuronian sodu stosunkowo szybko ulega rozkładowi i wymianie komórkowej. Sprawny w młodości metabolizm skutkuje wymianą starych komórek na nowe. Z czasem procesy odnowy biologicznej ulegają znacznemu spowolnieniu. W konsekwencji ilość kwasu hialuronowego, podobnie jak kolagenu i elastyny, spada.   

Kwas hialuronowy pod oczy w formie kosmetyków

Okolica oka jest wyjątkowo newralgiczna – już w młodym wieku widać na niej oznaki postępu czasu, wymaga też troskliwej pielęgnacji i wsparcia. Skóra pod oczami jest przede wszystkim bardzo cienka, ale też pozbawiona gruczołów łojowych i tym samym sebum o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Budowa skóry na tej partii twarzy sprawia, że łatwo dochodzi do jej odwodnienia. 

Wilgoć w tkankach można zatrzymać stosując odpowiednie kosmetyki pod oczy. Wiele preparatów tego typu zawiera właśnie kwas hialuronowy. Aplikowany zewnętrznie nie oddziałuje na ilość wody w głębszych warstwach skóry, ale nieco zapobiega jej utracie i zatrzymują ją na powierzchni naskórka. 

Kwas hialuronowy pod oczy mogą aplikować osoby o każdym typie skóry, a zwłaszcza suchej, zmęczonej i skłonnej do podrażnień. O odpowiednie nawilżenie okolicy oka warto dbać już w młodości, w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej – ilość składników budulcowych skóry spada nawet już po ok. 25. roku życia. Szczególnego nawodnienia potrzebuje jednak skóra kobiet w okresie menopauzy, kiedy pod wpływem wahań hormonalnych często dochodzi do intensywnego spadku wilgotności tkanek.    

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego pod oczy 

Kwas hialuronowy jest rozłożony w skórze nierównomiernie. Jego niewielka ilość znajduje się w powierzchownych warstwach, natomiast najwięcej jest go w warstwie brodawkowej skóry właściwej. Na takiej głębokości zlokalizowanych jest również najwięcej włókien kolagenu i elastyny. Preparaty kosmetyczne zawierające kwas hialuronowy nie są w stanie dotrzeć tak głęboko. Związek ten stosuje się jednak również w medycynie estetycznej, np. jako składnik wypełniaczy tkankowych i kompozytów odżywczych przeznaczonych do podawania za pomocą iniekcji igłą lub kaniulą. 

W przypadku zastosowania wypełniacza z kwasem hialuronowym pod oczy mowa głównie o iniekcji go w tzw. dolinę łez. Skóra na tym obszarze łatwo traci napięcie, przez co tworzą się charakterystyczne, podłużne bruzdy, które optycznie dodają lat i smutnego wyrazu twarzy. Wypełniając tę partię właściwym preparatem tworzy się dodatkową podporę dla skóry. Obecnie stosowane preparaty ulegają stopniowemu wchłanianiu, w czasie którego uwalniany kwas hialuronowy lub inne związki nawilża i stymuluje tkanki. 

O szczegóły dotyczące zabiegów z kwasem hialuronowym pod oczy możesz zapytać w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi. 

0