Menu

Zabiegi laserowe – czy jest się czego obawiać?

Zabiegi laserowe to współcześnie jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się uporczywych zmian skórnych. Leczenie laserem jest bezpiecznym dla Pacjenta zabiegiem, jednak bardzo ważne jest to, by przed, jak i po jego wykonaniu trzymać się zaleceń specjalisty. Czy zabiegi laserowe bolą? Jakie wiążą się z nimi skutki uboczne? Podpowiadamy, jak się przygotować do zabiegów laserowych i jak dbać o skórę po ich wykonaniu.

Zabiegi laserowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Rozstępy, blizny, przebarwienia, trądzik, pękające naczynka, niechciany tatuaż, nadmierne owłosienie, a nawet zmarszczki – z tymi wszystkimi problemami jest w stanie poradzić sobie laseroterapia. Dzięki zabiegom laserowym jesteśmy w stanie skutecznie usunąć wybrane mankamenty urody bez narażania się na długi okres rekonwalescencji lub potencjalne powikłania, które mogą mieć miejsce przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych.

Oczywiście, duże znaczenie ma w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego rodzaju urządzenia laserowego. Nie każdy laser posiada odpowiednie parametry na przykład do usuwania zarówno przebarwień, jak i kolorowych tatuaży. W naszej klinice urządzenia laserowe dobieramy do problemu, z którym zmaga się Pacjent. Dla przykładu: popękane naczynka czy trądzik różowaty leczymy przy pomocy lasera naczyniowego Cutera, który został stworzony właśnie w tym celu, podczas gdy na niechciany tatuaż czy rozstępy, które należą do trudniejszych w usuwaniu mankamentów urody, traktujemy najbardziej zaawansowanymi laserami na świecie tj. laserem PicoSure lub Discovery Pico. W wielu przypadkach bardzo korzystne dla Pacjentów okazuje się łączenie kilku różnych metod np. laseroterapii z mezoterapią czy leczeniem światłem Led.

Zabiegi laserowe na twarz i na ciało – czy to boli?

Laseroterapia jest dziedziną, która stale się rozwija, co sprawia, że lekarze mogą coraz częściej korzystać z urządzeń, które pozwalają nie tylko skutecznie walczyć z wybranymi niedoskonałościami, ale też są w stanie minimalizować ból podczas zabiegu. Przy zabiegach laserowych na twarz w naszej klinice szczególnie dobrą opinią cieszą się nowoczesne lasery pikosekundowe PicoSure i Discovery Pico – w większości przypadków nie wymagają one nawet zastosowania specjalnego chłodzenia obszaru zabiegowego. Pacjenci naszej kliniki ogromnie doceniają również bezbolesny przebieg epilacji laserowej przy użyciu lasera Motus czy też mało bolesnego lasera Palomar Vectus, którymi dysponujemy jako nieliczni w Polsce.

Trzeba jednak zaznaczyć, że odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego leczenie laserowe może powodować u wybranych Pacjentów mniejszy lub większy dyskomfort. Nasi specjaliści dysponują jednak innowacyjnymi rozwiązaniami, które są w stanie zredukować do minimum wszelkie dolegliwości bólowe. Najczęściej proponujemy Pacjentom zastosowanie specjalnych urządzeń chłodzących lub trójskładnikowego żelu znieczulającego, który działa dużo mocniej i szybciej na skórę niż tradycyjne kremy znieczulające stosowane w gabinetach medycyny estetycznej.

Laser na twarz – możliwe skutki uboczne

Leczenie laserowe w naszej klinice jest przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanych lekarzy i przy pomocy bezpiecznych urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że z laseroterapią wiążą się pewne skutki uboczne. W przypadku zabiegów laserowych najczęściej mamy do czynienia z mniejszym bądź większym pozabiegowym zaczerwienieniem skóry oraz obrzękiem tkanek. Warto zaznaczyć, że wszelkie te objawy są normalnym następstwem terapii i ustępują samoczynnie, najczęściej po upływie kilku godzin lub dni od zabiegu. Bardzo ważne jest jednak to, że zabiegi laserowe nie ograniczają Pacjenta w wykonywaniu codziennych obowiązków – zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, a nierzadko już bezpośrednio po zabiegu, może on powrócić do swojej normalnej aktywności.

Leczenie laserem – zalecenia specjalistów przed i po zabiegu

Ryzyko powikłań i niepożądanych skutków ubocznych wzrasta wraz z niestosowaniem się do zaleceń przed- i pozabiegowych. Musimy pamiętać przede wszystkim o unikaniu kontaktu z promieniowaniem UV przed zabiegiem laserowym (zarówno w postaci naturalnego słońca, jak i solarium), a także o niestosowaniu leków i ziół o działaniu światłouczulającym – może to zwiększyć ryzyko poparzenia skóry podczas zabiegu. Po zabiegu skóra powinna zostać dokładnie zabezpieczona przed działaniem promieni UV przy pomocy kremów z wysokimi filtrami. W okresie kilku dni po zabiegu należy unikać nakładania makijażu na skórę. Przez okres kilku tygodni należy też bardzo delikatnie pielęgnować skórę i unikać wykonywania agresywnych zabiegów kosmetycznych np. peelingów. Pełną listę zaleceń poznamy jednak podczas wizyty konsultacyjnej u specjalisty.

Więcej informacji na temat zabiegów laserowych znajdziesz na stronie: Laseroterapia

Wybierz “swój problem” i zobacz, jaki laser pomoże Ci się go usunąć!

Zobacz również