Zabiegi laserowe to współcześnie jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się uporczywych zmian skórnych. Leczenie laserem jest bezpiecznym dla Pacjenta zabiegiem, jednak bardzo ważne jest to, aby zarówno przed, jak i po jego wykonaniu trzymać się zaleceń specjalisty. Czy zabiegi laserowe bolą? Jakie wiążą się z nimi skutki uboczne? Podpowiadamy, jak się przygotować do zabiegów laserowych i jak dbać o skórę po ich wykonaniu.
Laseroterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje promieniowanie laserowe o określonej długości fali i mocy. Zabiegi laserowe mają szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w fizjoterapii, rehabilitacji, stomatologii, dermatologii, okulistyce, a także w leczeniu chorób narządu ruchu. Światło lasera może mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz biostymulacyjne i może przynosić różnego rodzaju efekty terapeutyczne.
W fizykoterapii i rehabilitacji na przykład wykorzystuje się lasery niskoenergetyczne, które sprawdzają się w leczeniu bólu i stymulacji procesów gojenia. Z kolei lasery wysokoenergetyczne są używane do bardziej intensywnych zabiegów, takich jak usuwanie żylaków czy zmian skórnych. Laseroterapia wykorzystywana jest również do precyzyjnych zabiegów stomatologicznych. Natomiast w okulistyce lasery są stosowane do korekcji wad wzroku i leczenia niektórych chorób oka. Lasery emitują różne rodzaje promieniowania, dzięki czemu zabiegi tego rodzaju mają tak szerokie zastosowanie w medycynie.
Rozstępy, blizny, przebarwienia, trądzik, pękające naczynka, niechciany tatuaż, niechciane owłosienie, zmarszczki, a nawet grzybica paznokci – z tymi wszystkimi problemami jest w stanie poradzić sobie laseroterapia. Dzięki zabiegom laserowym wykorzystywanym w medycynie estetycznej i kosmetologii jesteśmy w stanie skutecznie usunąć wybrane mankamenty urody bez narażania się na długi okres rekonwalescencji lub potencjalne powikłania, które mogą mieć miejsce przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych.
Na czym polega laseroterapia, którą wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej? Najprościej mówiąc, zabiegi laserowe polegają na penetracji tkanki na różnych głębokościach przy pomocy wiązki światła. Celem takiego działania jest wprowadzenie mikroskopijnych uszkodzeń, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne w skórze. W zależności od emitowanej długości fali światła laserowego można leczyć inne problemy skórne. Lasery mogą działać na skórę na wiele sposobów, w tym poprzez pobudzenie i stymulację komórek skóry do produkcji kolagenu. Dzięki możliwości punktowego działania aparaty do laseroterapii są bardzo skuteczne, precyzyjne i mało inwazyjne.
Nie każdy laser posiada odpowiednie parametry na przykład do usuwania zarówno przebarwień, jak i kolorowych tatuaży. W naszej klinice urządzenia laserowe dobieramy do problemu, z którym zmaga się Pacjent. Dla przykładu: popękane naczynka czy trądzik różowaty leczymy przy pomocy lasera naczyniowego, który został stworzony właśnie w tym celu, podczas gdy na niechciany tatuaż czy rozstępy, które należą do trudniejszych w usuwaniu mankamentów urody, traktujemy najbardziej zaawansowanymi laserami na świecie tj. laserami pikosekundowymi. W wielu przypadkach bardzo korzystne dla Pacjentów okazuje się łączenie kilku różnych metod np. laseroterapii z mezoterapią czy leczeniem światłem LED.
W kwestii bezpieczeństwa bardzo ważne jest wykluczenie przeciwwskazań do laseroterapii. Dlatego każdy zabieg z wykorzystaniem lasera musi być poprzedzony konsultacją ze specjalistą. Lekarz musi dowiedzieć się wszystkiego na temat zdrowia Pacjenta, przyjmowanych leków oraz stylu życia, aby zweryfikować, czy zabieg laserowy jest dla niego bezpieczny. Podczas konsultacji dobierane są poszczególne parametry terapii laserowej, m.in. rodzaj i moc lasera.
Przy zabiegach laserowych na twarz w naszej klinice szczególnie dobrą opinią cieszą się nowoczesne lasery pikosekundowe – w większości przypadków nie wymagają one nawet zastosowania specjalnego chłodzenia obszaru zabiegowego. Pacjenci naszej kliniki ogromnie doceniają również bezbolesny przebieg epilacji laserowej przy użyciu lasera aleksandrytowego czy też mało bolesnego lasera diodowego.
Trzeba jednak zaznaczyć, że odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego działanie światła laserowego może powodować u wybranych Pacjentów mniejszy lub większy dyskomfort. Nasi specjaliści dysponują jednak innowacyjnymi rozwiązaniami, które są w stanie zredukować do minimum wszelkie dolegliwości bólowe. Najczęściej proponujemy Pacjentom zastosowanie specjalnych urządzeń chłodzących lub trójskładnikowego żelu znieczulającego, który działa dużo mocniej i szybciej na skórę niż tradycyjne kremy znieczulające stosowane w gabinetach medycyny estetycznej.
Zabiegi z wykorzystaniem światła laserowego w naszej klinice są przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanych lekarzy i przy pomocy bezpiecznych urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapią jest zabiegiem, który stwarza ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych. W przypadku zabiegów laserowych najczęściej mamy do czynienia z mniejszym bądź większym pozabiegowym zaczerwienieniem skóry oraz obrzękiem tkanek. Warto zaznaczyć, że wszelkie te objawy są normalnym następstwem terapii i ustępują samoczynnie, najczęściej po upływie kilku godzin lub dni od zabiegu. Bardzo ważne jest jednak to, że zabiegi laserowe nie ograniczają Pacjenta w wykonywaniu codziennych obowiązków – zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, a nierzadko już bezpośrednio po zabiegu, może on powrócić do swojej normalnej aktywności.
Ryzyko powikłań i niepożądanych skutków ubocznych wzrasta wraz z niestosowaniem się do zaleceń przed- i pozabiegowych. Musimy pamiętać przede wszystkim o unikaniu kontaktu z promieniowaniem UV przed zabiegiem laserowym (zarówno w postaci naturalnego słońca, jak i solarium), a także o niestosowaniu leków i ziół o działaniu światłouczulającym – może to zwiększyć ryzyko poparzenia skóry podczas naświetlania laserem. Po zabiegu skóra powinna zostać dokładnie zabezpieczona przed działaniem promieni UV przy pomocy kremów z wysokimi filtrami. W okresie kilku dni po zabiegu należy unikać nakładania makijażu na twarz. Przez okres kilku tygodni należy też bardzo delikatnie pielęgnować skórę i unikać wykonywania agresywnych zabiegów kosmetycznych np. peelingów. Pełną listę zaleceń poznamy jednak podczas wizyty konsultacyjnej u specjalisty.
Więcej informacji na temat działania laseroterapii znajdziesz na stronie: Laseroterapia
Wybierz „swój problem” i zobacz, jak zabiegi z użyciem lasera mogą pomóc Ci go usunąć!
Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Wiosną każda z nas pragnie wyglądać świeżo i pięknie, cieszyć się jędrną i pełną blasku…
Naszą misją jest Twoje naturalne piękno. Właśnie dlatego nieustannie wdrażamy nowoczesne rozwiązania łączące bezpieczeństwo i…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to piękno i komfort, którego pragnie dla Siebie każda…
Wiosna to doskonały moment, by zadbać o kondycję Swojej skóry, która po zimie potrzebuje regeneracji:…
Karina Dudek-Miracka i Doktor Krzysztof Miracki jak nikt inny znają się na trendach medycyny estetycznej…
Kochane Pacjentki, z okazji Waszego święta życzymy, abyście zawsze czuły się wyjątkowe i piękne, aby…