Skip to main content
,

Zabiegi laserowe można wykonywać latem – radzi dr Miracki

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących medycyny estetycznej jest zakaz wykonywania zabiegów laserowych latem. Ta opinia może mieć związek z obawą przed laserami starszej generacji, które były znacznie mniej precyzyjne, a tym samym mniej bezpieczne od najnowszych zdobyczy technologicznych. Uspokajamy – żadna pora roku nie stanowi powodu do zaniechania wykonania zabiegu laserowego, jeśli obszar pozabiegowy jest pielęgnowany i chroniony zgodnie z zaleceniami lekarza.

To nie pora roku, a promieniowanie UV stanowi zagrożenie

Terapia laserowa polega na ingerowaniu w naskórek lub głębokie warstwy skóry wiązką światła w celu uzyskania konkretnych efektów, m.in. usunięcia zmarszczek, blizn, pigmentu czy włosków. Skóra po zabiegu z użyciem lasera jest więc wrażliwa, szczególnie na inny rodzaj „światła” – promieniowanie UV. Dlatego obszar pozabiegowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Jak podkreśla dr Krzysztof Miracki, lekarz medycyny estetycznej i ekspert w dziedzinie laseroterapii, nie powinno się eksponować skóry na słońce, a na pewien czas lepiej zrezygnować z wizyt w solarium. Istotne też, aby pamiętać o stosowaniu w trakcie i po terapii kremu z wysokim filtrem, który skutecznie ochroni wrażliwy obszar przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Przy zachowaniu ostrożności i uwagi wobec leczonego fragmentu skóry, nie ma więc przeciwwskazań do poddawania się zabiegom laserowym również latem.

Zabiegi wykonujemy cały rok

W Klinice Miracki dysponujemy najnowocześniejszym i niezwykle precyzyjnym sprzętem laserowym, który stosowany jest przez naszych specjalistów przez cały rok. Decydując się na laseroterapię należy pamiętać o rezygnacji z opalania przed procedurą, bowiem zabiegi laserowe nie mogą być wykonywane na świeżo opalonej skórze. Niektóre terapie, jak depilacja laserowa czy usuwanie tatuażu, wymagają powtórzeń w kilkutygodniowych odstępach czasowych, dlatego mogą objąć dwie pory roku – również lato. Wówczas kuracja nie jest przerywana. Owszem, w miesiącach letnich częściej odsłania się ciało, jednak większość pracujących osób w czasie szczytowego natężenia słonecznego jest w pracy i nie ma bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Ponadto część zabiegów laserowych, takich jak ginekologia estetyczna, depilacja miejsc intymnych czy leczenie chrapania, dotyczy miejsc zazwyczaj niedostępnych dla promieni słonecznych, niezależnie od pory roku.

Ochrona przed słońcem nie tylko latem

O ochronie przed promieniowaniem UV należy pamiętać nie tylko latem – silne słońce na stokach narciarskich podczas zimowego szusowania może być równie niebezpieczne dla leczonego obszaru skóry. Wiele osób odwiedza zimą egzotyczne miejsca, aby zaczerpnąć nieco słońca, więc pora roku nie stanowi tu pewnika braku narażenia na promieniowanie UV. Warto pomyśleć także o mieszkańcach krajów, gdzie lato trwa niemal cały rok – nie rezygnują oni przecież z laseroterapii czy też nie przeprowadzają się na czas kuracji do chłodniejszych miejsc.

Pamiętajmy więc, że zabiegi laserowe są bezpieczne dla skóry bez względu na porę roku, dopóki miejsce pozabiegowe jest z uwagą chronione przed działaniem promieniowania UV.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

0