Skip to main content

Zabiegi w domowym zaciszu – depilacja laserowa w domu

Zabieg depilacji laserowej to najskuteczniejszy sposób, aby trwale usunąć niechciane owłosienie. Laserowe usuwanie owłosienia jest tak popularne, że coraz częściej można wykonać je nie tylko w profesjonalnych gabinetach, lecz również w domowym zaciszu. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto zastanowić się, czy depilacja laserowa w domu jest skuteczna i bezpieczna?

Jak działa laser do depilacji w domu?

Depilacja laserowa w domu może być wykonana z pomocą różnych urządzeń – jednorazowych lub wielorazowych maszynek, kremów do golenia, plastrów z woskiem, a także domowych depilatorów laserowych. Lasery do depilacji w domu najczęściej wykorzystują technologię IPL  – intensywnego, pulsującego światła (ang. Intense Pulse Light) – która znajduje zastosowanie również w zabiegach medycyny estetycznej. Trzeba jednak wiedzieć, że domowe urządzenia IPL (czy też VPL) nie są laserami, choć to określenie przylgnęło do nich jak łatka. 

Urządzenia IPL emitują rozproszone światło o różnej długości fal, przez co świetnie sprawdzają się do usuwania przebarwień, rozszerzonych naczynek, zmian trądzikowych, lecz do trwałego usuwania owłosienia już niekoniecznie. Światło IPL nie działa tak precyzyjnie na cebulkę włosa, jak skoncentrowane światło lasera o określonej długości. Właśnie dlatego laserowa depilacja domowa w porównaniu do profesjonalnego zabiegu przynosi słabszy efekt – aby uzyskać jedwabiście gładką skórę, należy powtarzać naświetlania wielokrotnie, lecz nawet stosując laser do depilacji w domu regularnie, trudno o całkowite zniszczenie cebulki i macierzy włosa  – po pewnym czasie włoski znów odrastają, a co gorsza, mogą także wrastać. W przypadku nowoczesnej depilacji laserowej VectusTM, ThunderTM lub MotusTM  nie ma takich problemów. Laserowe usuwanie owłosienia jest trwałe, a skuteczność laseroterapii sięga 95%. 

Usuwanie owłosienia laserem w domu czy w gabinecie?

Laserowe usuwanie owłosienia może być skuteczne tylko wtedy, gdy dysponuje się certyfikowanym sprzętem laserowym o odpowiedniej mocy działania. Takie urządzenia nie są dostosowane do użytkowania domowego, nie mogą też być bezustannie transportowane. 

Dla powodzenia zabiegu ważne są również wiedza i doświadczenie kosmetologa. Depilacja laserowa w domu na pewno wydaje się kusząca, jednak gdy przeprowadzi się bilans korzyści i strat, pojawia się pytanie: czy to na pewno dobre rozwiązanie? Ogromną korzyścią, jaką niesie usuwanie owłosienia laserem w domu, jest wygoda i oszczędność czasu. Z laserem do depilacji w domu wystarczy wolny wieczór, aby cieszyć się gładkimi nogami – jednak to efekt chwilowy, podobny do tego, jaki oferują inne domowe metody depilacji. Co więcej, laserowa depilacja domowa może okazać się dużym wyzwaniem z powodu nawracającego problemu wrastających włosków oraz nieprzyjemnych doznań. Zaawansowane urządzenia laserowe, jak na przykład medyczny laser diodowy Vectus Palomar – są wyposażone w specjalne głowice chłodzące (Advanted Contact Cooling), które schładzają skórę w trakcie całego zabiegu, dzięki czemu sprawiają, że depilacja jest praktycznie bezbolesna.

Depilacja laserowa domowa vs. profesjonalna

Laserowa depilacja w domu:

  • Lasery do depilacji w domu opierają się przeważnie na technologii intensywnego, pulsującego światła (IPL, VPL). Generują rozproszone światło, złożone z fal o różnej długości, więc oddziałują na większy obszar skóry. 
  • Rozproszone światło nagrzewa cały naświetlany obszar skóry, co niesie ryzyko poparzeń. 
  • Energia IPL zostaje pochłonięta przez melaninę w łodydze włosa, jednak nie dociera do cebulki ani macierzy.
  • Depilacja laserowa w domu pozwala usunąć większość widocznych włosków i w pewnym stopniu ograniczyć ich odrastanie.

Laserowa depilacja w gabinecie:

  • Nowoczesne urządzenia laserowe generują skoncentrowaną wiązkę światła o konkretnej długości fali (VectusTM – 810 nm, ThunderTM – 755 nm i 1064 nm, MotusTM – 755 nm), co sprawia, że oddziałują na skórę bardzo precyzyjnie. 
  • Precyzja działania, sprawdzone systemy schładzające i kontrola doświadczonego kosmetologa to gwarancja powodzenia zabiegu bez ryzyka poparzeń.
  • Melanina obecna w łodydze włosa pochłania wiązkę światła lasera i przenosi ją do cebulki, która w wyniku nagrzania, rozkłada się i zanika. Brak cebulki oznacza brak włosa. 
  • Profesjonalne zabiegi laserowe pozwalają trwale usunąć niechciane owłosienie w 95%.

Aby usunąć zbędne włosy dokładnie i na zawsze, potrzeba odpowiedniego urządzenia i precyzji działania. Dlatego depilację najlepiej wykonać w sprawdzonej klinice medycyny estetycznej, pod okiem najlepszych specjalistów. Tylko wówczas ma się pewność, że zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Laserowe usuwanie owłosienia w Klinice Miracki w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż depilacja domowa, tym bardziej, że zabiegi laserowe trwają zaledwie kilkanaście minut, są bardzo komfortowe i atrakcyjne cenowo. 

0