Co zrobić, kiedy borykamy się z problemem zmian skórnych – brodawek, pieprzyków, kurzajek? Czy warto sięgać po medycynę estetyczną? A jeśli tak, to po jakie metody i technologie. Doktor Krzysztof Miracki tłumaczy tajniki usuwania zmian skórnych.
– Czym w istocie jest zmiana skórna?
– Zmianą skórną możemy nazwać w zasadzie każdą nienaturalną zmianę struktury skóry. Oczywiście to pojęcie bardzo szerokie i określające zmiany różnego rodzaju. Zmiany skórne różnią się bowiem od siebie niemal wszystkim – kolorem, powierzchnią, wypukłością, kształtem, rodzajem powierzchni. Każdorazowe podejście do usunięcia zmiany skórnej wymaga wnikliwej konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem zabiegu, żeby wyeliminować ryzyko.
– Ryzyko?
– Oczywiście, że tak. Zmiana skórna to znak, że w największym organie naszego ciała coś poszło niezgodnie z planem – pojawiła się, ponieważ – mówiąc obrazowo – precyzyjny mechanizm, jakim jest ludzki organizm z jakiegoś powodu wybrał niestandardowe rozwiązanie w budowaniu powierzchni skóry. Dla lekarza najważniejsze jest aby ocenić, jaki rodzaj komórek składa się na daną zmianę skórną – czy są to komórki barwnikowe, wirusowe, czy na przykład naczyniowe. Niezawodną metodą jest w tym przypadku badanie histopatologiczne. Dzięki niemu Pacjent może dowiedzieć się czy zmiana ma charakter nowotworowy czy nie. Większość zmian udaje się usunąć po rozpoznaniu lekarskim i określeniu charakteru zmiany podczas konsultacji, niektóre wymagają oddania wycinka do badania laboratoryjnego.
– I ma to związek z metodą, jaką usuwamy zmianę?
– Naturalnie, że tak – zmiany wirusowe, te o prostym charakterze i nie budzące wątpliwości co do cech nowotworowych – najlepiej usunąć nowoczesnymi metodami laseroterapii – te, w których należy pobrać wycinek dla zyskania pewności usuwamy metodami chirurgicznymi. Laser po prostu nie umożliwi oddania próbki do badania, jako, że usuwając niszczy strukturę zmiany.
– Wobec tego jaką metodę usuwania zmian wybierać?
– To zależy od wielu czynników – tak jak mówiłem – usuwanie zmian laserowo – na przykład najnowszym laserem
CO2 Alma Harmony – to szybka bezpieczna i doskonała metoda usuwania zmian, która pozwala na likwidację uciążliwego defektu oraz błyskawiczne wygojenie ranki. Laser nie tylko bowiem niszczy zmianę, ale też stymuluje skórę do nabudowywania w jej miejscu nowych włókien kolagenowych. Jednak nie każdy lubi zabiegi laserowe, cześć naszych Pacjentów wybiera bardziej tradycyjne rozwiązania. Wtedy zapraszamy ich do skorzystania z zabiegów klasycznymi technikami chirurgicznymi lub metodą radiochirurgii, gdzie skalpel zastępuje fala radiowa.
– To znaczy?
– W
radiochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych wykorzystujemy technologię diatermii radiofalowej, czyli krótkotrwałe i szybkie podgrzanie obszaru skóry ze zmianą przy pomocy fal elektrycznych lub magnetycznych. W diatermii RF stosuje się fale elektryczne w bardzo wysokiej częstotliwości fal radiowych, co ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu, bowiem zapobiega rozprzestrzenieniu się ciepła poza zakres działania fal, a zatem chroni skórę pacjenta przed przegrzaniem i poparzeniami. Procedura ta stymuluje również komórki do szybszej regeneracji, co z kolei owocuje przyspieszonym procesem gojenia po zabiegu.
Podczas zabiegu radiochirurgicznego niezwykle ważne jest działanie koagulacyjne urządzenia: dzięki bardzo wysokiej częstotliwości fal procesy termiczne zachodzące na skórze zostają ograniczone do ściśle wyznaczonego obszaru, co powoduje, że cięcie pozostawia gładką powierzchnię operowanej tkanki, a dzięki lekkiej koagulacji krwawienie z rany jest praktycznie wyeliminowane.
– Czy każdą zmianę skórną należy usuwać?
– Najważniejsza jest diagnostyka. Większość zmian skórnych usuwamy wyłącznie z powodów estetycznych, nie mających wpływu na nasze zdrowie. Jednak są zmiany skórne, które usuwać należy bezwzględnie. To te, które mogą w późniejszym czasie przekształcić się w o wiele poważniejsze konsekwencje niż szpecący pieprzyk. Niestety pod względem profilaktyki wciąż mamy dużo do zrobienia. nie potrafimy sami diagnozować zmian skórnych, w publicznej służbie zdrowia zdecydowanie zbyt długo czekamy na badania. Edukacyjnie – wiemy bardzo niewiele jako społeczeństwo. A statystyki wyleczalności nowotworów – w tym nowotworów skórnych są niepokojące: około 28% w Polsce, przy 65% w USA. Dlatego warto pamiętać, że każda nietypowa zmiana skórna wymaga przede wszystkim diagnozy.
Jeżeli chcesz poznać metody, efekty i ceny poszczególnych zabiegów usuwania zmian skórnych w Klinice Miracki – zapraszamy do kontaktu z recepcją: rejestracja@klinikamiracki.pl lub 605 905 608
Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.