Skip to main content

Zylaki kończyn górnych

Żylaki kończyn górnych to przypadłość występująca rzadziej niż żylaki nóg. Nie są też zbyt groźne czy szczególnie dokuczliwe, jednak bardzo nieestetyczne i sprawiające tym samym dyskomfort. Takie zmiany przybierają zwykle postać powiększonych, opuchniętych i poskręcanych zgrubień żylnych. Zwykle żylaki kończyn górnych wynikają z wadliwego funkcjonowania zastawek żył na rękach i zaburzeń hormonalnych. Szczególnie często występują u osób wykonujących pracę fizyczną (dźwiganie).

Żylaki kończyn górnych – profilaktyka

Kluczową sprawą w profilaktyce żylaków kończyn górnych jest stosowanie odpowiedniej diety, najlepiej z dużą ilością błonnika i bez węglowodanów. Pożądane okazują się także: ruch, odpoczynek w odpowiednich pozycjach, stosowanie odzieży uciskowej, unikanie podnoszenia ciężarów i stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków, zalecane jest stosowanie preparatów z heparyną czy leków.

Żylaki kończyn górnych – terapia

Żylaki tego typu likwiduje się podczas zabiegu skleroterapii. Polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń żylnych leku, który powoduje zwłóknienie żyły i jej całkowity zanik. Po terapii wskazany jest ucisk operowanych naczyń na okres 2-3 dni. W przypadku żylaków kończyn górnych stosuje się także leczenie laserowe. Jedną z najskuteczniejszych form walki z żylakami jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu patologicznie zmienionych żył. Leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga dłuższego pobytu na oddziale szpitalnym.

0