Menu

Żylaki kończyn

Żylaki nóg i rąk to bardzo uciążliwa dolegliwość, przybierająca postać sinoniebieskich wypukłości skóry kończyn wzdłuż żył. Przypadłość rzadziej dotyka ramion i dłoni, jednak czasem występuje i w tych miejscach, szczególnie u osób wykonujących ciężką, fizyczną pracę. Choroba wynika z wadliwego działania zastawek żylnych, które cofają ruch krwi i w efekcie przyczyniają się do rozszerzania naczyń żylnych. Skłonność do powstawania żylaków nóg jest często dziedziczna, dlatego, wiedząc o przypadkach zachorowań w rodzinie, trzeba zadbać o profilaktykę, zwłaszcza podczas ciąży. Nadwaga, praca stojąca, urazy czy prace fizyczne także podwyższają ryzyko występowania żylaków nóg.

Żylaki kończyn – zapobieganie

Osoby podatne na występowanie żylaków nóg powinny zadbać jak najszybciej o profilaktykę. Istotna jest kontrola wagi, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta (produkty z błonnikiem, owoce, herbaty ziołowe, unikanie słodyczy i kawy), ruch, odpoczynek z nogami w górze, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów na łydkach polecane są preparaty z heparyną, kosmetyki czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też noszenie specjalnego obuwia (bez obcasów) i rajstop uciskowych.

Żylaki kończyn – terapia

Poważny problem wymaga leczenia chirurgicznego. Dziś częściej od operacji żylaków stosuje się metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Jedną z najskuteczniejszych form terapii żylaków kończyn jest metoda VascuLife, polegająca na zamykaniu żylaków światłem lasera. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji, daje za to świetne efekty, podobnie jak skleroterapii, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.