Menu

Żylaki odbytu

Hemoroidy to potoczna nazwa dolegliwości, na którą uskarża się znaczna część populacji. Problem pojawia się, gdy rozciągnięte naczynia żył odbytu wypełniają się nadmiernie krwią i nie opróżniają się z niej do końca. Wskutek zalegania krwi pojawiają się ból i stan zapalny, który obejmuje zarówno guzki (poszerzone sploty żylne), jak i tkanki okołoodbytowe. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej, czyli żylakach odbytu. Pojawieniu się dolegliwości sprzyjają: ciąża, niewłaściwa dieta, nadwaga, siedzący tryb życia, seks analny, ale skłonności do choroby mogą być także dziedziczone.

Żylaki odbytu – profilaktyka, terapia

Istotne w profilaktyce żylaków odbytu są: kontrolowanie masy ciała poprzez regulację procesu przemiany materii, nawadnianie organizmu i odpowiednia dietę (warto ograniczyć słodycze, mocną kawę, herbatę, ostre przyprawy i produkty wzdymające). W trakcie choroby warto stosować doustne środki przeciwzapalne, a także czopki, maści i kremy o podobnym działaniu. Ulgę przynoszą też nasiadówki ziołowe i ciepłe kąpiele.

Żylaki odbytu – zabiegi laserowe

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu lub zmiany są już w stadium zaawansowanym, warto zdecydować się na odpowiedni zabieg. Najbardziej skuteczne okazuje się naświetlanie patologicznych zmian guzków krwawniczych światłem lasera. Obecnie w leczeniu żylaków odbytu stosuje się dwa typy urządzeń – laser CO2 i  laser Nd:YAG. Działanie pierwszego polega na odparowywaniu występujących poza odbytem chorobowych zmian, zaś skuteczność drugiego opiera się na wywołaniu fotokoagulacji u podstaw hemoroidu, który w efekcie martwieje.