Menu

Żylaki pod kolanami

Żylaki to dolegliwość przybierająca zwykle postać sinych wypukłości skóry wzdłuż żył.  Najczęściej powstają na udach i łydkach w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i doprowadzają do jej cofania się. Zdarzają się także, nawet u osób młodych, dość bolesne i bardzo nieestetyczne żylaki pod kolanami. Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetycznie, a niektóre stany i sytuacje (ciąża, nadwaga, praca stojąca, urazy, dźwiganie, wiek) podwyższają ryzyko ich występowania.

Żylaki pod kolanami – zapobieganie

W przypadku pojedynczych zmian lekarze proponują zwykle zachowawcze leczenie żylaków  połączone z odpowiednimi zaleceniami (kontrola wagi, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta, ruch, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną). W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków pomocne okazują się maści i kremy z heparyną, okłady czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też specjalne obuwie i odzież (rajstopy uciskowe).

Żylaki pod kolanami – leczenie

Kiedy leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, trzeba zdecydować się na odpowiedni zabieg na żylaki. Medycyna oferuje skleroterapię, metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród nich do najskuteczniejszych należy laseroterapia (np. metoda VascuLife), polegająca na zamykaniu żylaków przy pomocy światła lasera. Zabieg leczenia żylaków jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i daje świetne efekty, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.