Skip to main content

Zylaki pod kolanami

Żylaki to dolegliwość przybierająca zwykle postać sinych wypukłości skóry wzdłuż żył.  Najczęściej powstają na udach i łydkach w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i doprowadzają do jej cofania się. Zdarzają się także, nawet u osób młodych, dość bolesne i bardzo nieestetyczne żylaki pod kolanami. Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetycznie, a niektóre stany i sytuacje (ciąża, nadwaga, praca stojąca, urazy, dźwiganie, wiek) podwyższają ryzyko ich występowania.

Żylaki pod kolanami – zapobieganie

W przypadku pojedynczych zmian lekarze proponują zwykle zachowawcze leczenie żylaków  połączone z odpowiednimi zaleceniami (kontrola wagi, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta, ruch, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną). W przypadku pojawienia się pierwszych objawów żylaków pomocne okazują się maści i kremy z heparyną, okłady czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też specjalne obuwie i odzież (rajstopy uciskowe).

Żylaki pod kolanami – leczenie

Kiedy leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, trzeba zdecydować się na odpowiedni zabieg na żylaki. Medycyna oferuje skleroterapię, metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród nich do najskuteczniejszych należy laseroterapia:

  • metoda VascuLife polegająca na zamykaniu żylaków przy pomocy światła lasera. Zabieg leczenia żylaków jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i daje świetne efekty, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.
0