Skip to main content

Zylaki podudzia

Żylaki to szpecąca ciało dolegliwość, przybierająca zwykle postać sinych wypukłości skóry wzdłuż żył. Najczęściej powstają na udach, łydkach, między innymi w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i doprowadzają do jej cofania się. Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetycznie, a niektóre stany i sytuacje (ciąża, nadwaga, praca stojąca, urazy, dźwiganie, wiek) mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia.

Żylaki podudzia – zapobieganie

W przypadku pojedynczych zmian lekarze proponują zwykle leczenie zachowawcze połączone z odpowiednimi zaleceniami (kontrola wagi, regulacja procesu przemiany materii, odpowiednia dieta, ruch, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną). Kiedy  pojawiają się pierwsze objawy żylaków na podudziach, pomocne mogą być maści i kremy z heparyną, okłady czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też specjalne obuwie i odzież (rajstopy uciskowe). Warto także w młodym wieku pomyśleć o wyborze właściwej profesji, gdyż zawody wymagające ciągłego stania i obciążania nóg (ekspedientka, fryzjerka) sprzyjają rozwojowi żylaków.

Żylaki podudzia – leczenie

Kiedy terapia farmakologiczna na żylaki nie przynosi efektów, chory musi zdecydować się na odpowiedni zabieg, np. skleroterapię, radiochirurgię czy terapię laserem. Wśród nich do najskuteczniejszych należy laseroterapia metodą VascuLife, polegająca na zamykaniu żylaków przy pomocy światła lasera. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i daje świetne efekty, nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.

0