Skip to main content

Zylaki w ciąży

Żylaki w ciąży – wprowadzenie

Żylaki w ciąży to bardzo przykra dolegliwość. Gdy zmiany przybierają postać granatowych zgrubień wzdłuż żył, świadczy to o złym funkcjonowaniu zastawek, w wyniku czego krew płynąca do serca cofa się i rozszerza naczynia żylne. Stan ciąży wyjątkowo sprzyja powstawaniu żylaków – nie tylko ze względu na przyrost wagi u ciężarnej, lecz także z uwagi na podwyższony poziom progesteronu, który wpływa na mięśnie i obniża napięcie ścian żył, co czyni je bardziej podatnymi na anomalie. Żylaki na nogach to także przypadłość dziedziczna, zatem, mając świadomość przyczyn, warto jak najszybciej zadbać o profilaktykę, zwłaszcza przed urodzeniem dziecka.

Żylaki w ciąży – profilaktyka

Istotne w profilaktyce żylaków jest kontrolowanie masy ciała jeszcze przed zajściem w ciążę, poprzez regulację procesu przemiany materii i odpowiednią dietę. W ciąży pożądane są: nieobciążanie nóg, masaże i odpoczynek we właściwej pozycji (nogi na wysokości bioder). W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, zalecane jest stosowanie preparatów przeciwzakrzepowych czy zaleconych w porozumieniu z ginekologiem leków. Kobietom cierpiącym na żylaki zaleca się też noszenie płaskiego obuwia i rajstop przeciwżylakowych.

Żylaki w ciąży – leczenie

Oczekiwanie na dziecko to stan, który uniemożliwia ingerencję chirurgiczną z działaniami anestetycznymi, dlatego ewentualna operacja wchodzi w grę dopiero po zakończeniu ciąży i laktacji. W leczeniu żylaków po ciąży stosuje się z powodzeniem metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Jedną z najskuteczniejszych form walki z żylakami kończyn jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym usuwaniu żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Leczenie laserowe daje znakomite efekty i jest bezpieczne.

0