Skip to main content
Usuwanie tatuaży

Prawdy i mity o laserowym usuwaniu tatuażu – czy można się go pozbyć? 

Podjęcie decyzji o usunięciu tatuażu nie jest łatwe. Często nie decydujemy się na podejście do zabiegu, bo głęboko w naszej świadomości zakorzeniony jest stereotyp, zgodnie z którym usunięcie tatuażu jest niemożliwe do wykonania. W internetowych źródłach można przeczytać opinie, że laserowe usuwanie tatuażu przyczynia się do powstania blizny i pozostania resztek pigmentu w skórze, a leczenie łączy się z ogromnym bólem, a przy tym jest nieefektywne i długotrwałe. Często można również natrafić na opinie, według których nie wszystkie pigmenty tatuażu można usunąć ze skóry, a po zabiegu pozostaje tak zwane widmo. Jak jest w rzeczywistości? Czy można przeprowadzić skuteczny zabieg usuwania tatuażu?

Konsultacja ze specjalistą – pierwszy krok do usunięcia tatuażu

Wokół tematyki usuwania tatuażu narosło całe mnóstwo mitów i półprawd. O ile zawsze musimy pamiętać, że podstawową kwestią w usuwaniu tatuażu jest indywidualne podejście – w końcu tatuaż, tatuażowi nierówny i każdy wymaga wnikliwej oceny i diagnozy – o tyle większość budzących wątpliwości kwestii można bardzo klarownie rozstrzygnąć. Laserowe usuwanie tatuażu ma bardzo różne opinie – od entuzjastycznych po dalece sceptyczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie każdy tatuaż można skutecznie usunąć. Już po pierwszej konsultacji z profesjonalistą, doświadczony praktyk będzie umiał przedstawić Pacjentowi możliwe efekty terapii.

Laserowe usuwanie tatuaży a blizny

Jedyną skuteczną i dającą najwyższe prawdopodobieństwo zadowalających efektów metodą usuwania tatuażu jest wykorzystanie lasera. Można oczywiście poddawać się zabiegom alternatywnym, jakimi są między innymi głębokie peelingi, jednak tego typu leczenie nie da pożądanych rezultatów. Nie bez znaczenia pozostaje wybór lasera do usuwania tatuażu. Zabieg można bowiem wykonywać kilkoma dostępnymi na rynku urządzeniami. Laserem najnowszej generacji jest laser pikosekundowy. Urządzenie to różni się od innych laserów do tatuażu (lasery q-switch) tym, że wykorzystuje najkrótszy możliwy impuls, czyli impuls trwający zaledwie pikosekundę.

W starszego typu laserach były wykorzystywane wiązki nanosekundowe, czyli impulsy znacząco dłuższe. Czas trwania kontaktu światła lasera ze skórą wpływa na to, jak mocno zostanie ona uszkodzona. W przypadku laserów nanosekundowych wspomniany kontakt jest stosunkowo długi, a zatem skóra może zostać zniszczona i mogą na niej powstać blizny. Skrócenie impulsu do minimum w technologii pikosekundowej pozwala uniknąć niepożądanych efektów zabiegu. Tym samym możemy obalić mit o pozostawaniu blizn po zabiegach laserowego usuwania tatuażu.

Czy każdy tatuaż można usunąć laserem?

W dyskusjach na temat usuwania tatuażu często pojawia się temat efektów, jakie daje zabieg. Na samym początku należy sprawdzić, czy tatuaż, który posiadamy, da się usunąć w całości. Zwykle jest to możliwe, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu terapia będzie wymagała serii zabiegów, a cena usunięcia tatuażu wysoka – najwyższy w przypadku kolorowych tatuaży o dużych rozmiarach. Jest jednak jeden wyjątek – żaden laser nie usunie ze skóry koloru białego.

Jeszcze do niedawna nie stanowiło to wielkiego problemu, ponieważ biały barwnik tatuażu był stosowany stosunkowo rzadko, jednak wraz z rozwojem profesjonalnych studiów tatuażu, wykorzystuje się go coraz częściej. Czasami o jego posiadaniu może nie wiedzieć sam właściciel tatuażu, bo ten odcień barwnika aplikowany jest zazwyczaj w celu cieniowania lub podkreślania konturów, a także mieszany z innymi barwnikami. Tymczasem każdy laser do usuwania tatuażu oddziałuje bezpośrednio na barwnik: koloru białego, ze względu na jego specyfikę, po prostu nie zauważa.

Tym samym, nie można usunąć każdego tatuażu. Ze wzorami z białym pigmentem laser sobie nie poradzi. Dodatkowo, dla laserów starszej generacji, najtrudniejszym i nieosiągalnym kolorem jest czerwony wraz z jego wszystkimi odcieniami. Laser pikosekundowy nie ma problemu z jego usunięciem. Wszystko dzięki temu, że dysponuje specjalną głowicą o innej długości fali, która przeznaczona jest przede wszystkim do pozbywania się czerwonego barwnika.

Czy po laserowym usunięciu tatuażu zostaje ślad na skórze?

Kolejna wątpliwość, jaka pojawia się bardzo często w dyskusjach i opiniach na temat laserowego usuwania tatuażu to, że nie da się całkowicie usunąć tatuażu, a na skórze pozostaje biały ślad, tzw. widmo tatuażu. Skóra ulega nieustannej przebudowie – warstwy naskórka ścierają się w naturalny sposób i są zastępowane przez kolejne. Jednym z istotnych składników skóry jest melanina, czyli naturalny pigment, który odpowiada za fototyp skóry (tzw. karnację). Jeżeli połączymy te dwa elementy z metodyką działania lasera do usuwania tatuażu, sprawa wydaje się oczywista.

Skoro laser działa na barwnik, a karnacja skóry zależy od zawartości barwnika, to im ciemniejsza cera, tym widmo po tatuażu będzie wyraźniejsze. Laser bowiem nie potrafi wybrać, który barwnik usuwa i dokonuje depigmentacji na całym obszarze swojego działania. Dlatego po zabiegach laserowego usuwania tatuażu pozostają na skórze jaśniejsze ślady, popularnie zwane widmem, bądź linią demarkacyjną. Jednak tak, jak napisaliśmy wcześniej – skóra człowieka znajduje się w nieustannym procesie przebudowy. Melanina jest na bieżąco dostarczana do komórek skóry, dzięki czemu jej koloryt z czasem się wyrównuje do naturalnego. Reasumując: widmo po tatuażu pozostaje (tym wyraźniejsze im ciemniejsza karnacja skóry Pacjenta), jednak po pewnym czasie w naturalny sposób znika.

Makijaż permanentny jako rodzaj tatuażu, który też można usunąć laserem

Makijaż permanentny to specyficzny rodzaj tatuażu, który polega na nieco płytszym wprowadzeniu pigmentu pod skórę. Wykonuje się go w celu trwałego podkreślenia rysów twarzy, takich jak brwi, oczy czy usta. Choć w rzeczywistości nie jest permanentny, może utrzymywać się w skórze nawet przez kilka lat, stopniowo tracąc swoją intensywność i stając się mniej atrakcyjny. W takich przypadkach pomocne staje się laserowe usuwanie makijażu permanentnego. Ta metoda pozwala na skuteczne i bezpieczne pozbycie się niechcianego tatuażu z brwi, ust lub powiek. Dzięki nowoczesnym technologiom laserowym możliwe jest precyzyjne i stopniowe rozjaśnianie lub całkowite usunięcie pigmentu z tych obszarów twarzy.

Laserowe usuwanie tatuażu – czy zabieg jest bezpieczny?

W kontekście bezpieczeństwa zabiegu usuwania tatuażu laserem bardzo ważne jest wykluczenie przeciwwskazań. Odbywa się to podczas konsultacji z lekarzem poprzedzającej laserowe usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego. Takie postępowanie ma na celu zminimalizować ryzyko powstania blizn i przebarwień po zastosowaniu lasera. Bezpośrednio po zabiegu skóra goi się i regeneruje. W tym czasie mogą pojawić się podrażnienia i strupki. W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, które mogą obejmować: noszenie specjalnego opatrunku, używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, unikanie wysokich temperatur.

Ostatnia kwestia, która dręczy osoby szukające rady, jak usunąć tatuaż dotyczy tego, czy zabiegi laserowej redukcji tatuażu są bolesne. Tu niestety nie mamy dobrych wiadomości dla Pacjentów o niskiej odporności na ból. Zabieg nie należy do najbardziej komfortowych, a proces usuwania tatuażu wymaga zastosowania od kilku do kilkunastu sesji w zależności od wielkości tatuażu, jego kolorów i głębokości. Na pewno jednak usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym wyróżnia się najmniejszą bolesnością podczas zabiegu, a ogólny czas terapii jest wielokrotnie krótszy niż w przypadku laserów starszej generacji.

Laserowe usuwanie tatuażu Warszawa, Katowice, Łódź, Kraków

Laserowe usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego przy pomocy starszych laserów jest możliwe w wielu klinikach i studiach tatuażu w całej Polsce. Jeżeli jednak zależy Wam na skorzystaniu z najnowocześniejszego i najskuteczniejszego lasera do likwidacji tatuażu, możecie go znaleźć pod naszym adresem. Lasery pikosekundowe w Klinice Miracki są jedynymi z niewielu tego typu urządzeń w Polsce.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

usuwanie tatuażu, laserowe usuwanie tatuażu, usunięcie tatuażu, jak usunąć tatuaż, laser picosure, laser picosekundowy
Zabieg usuwania tatuażu laserem PicoSure
0