Skip to main content

Aura migrenowa

Aura migrenowa to pojęcie, które obejmuje szereg objawów neurologicznych, związanych z napadem migreny. U wielu pacjentów migrenowe bóle głowy mogą być poprzedzone swego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi (najczęściej w obrębie narządu wzroku), które zwiastują nadejście ataku migreny. Zespół tych objawów nazywa się aurą migrenową lub aurą wzrokową, która może w znaczący sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie chorego.

Aura migrenowa – co wchodzi w skład objawów aury migrenowej?

U większości pacjentów migrena oczna poprzedza umiarkowany lub silny ból migrenowy, który charakteryzuje się jednostronnym i pulsującym bólem głowy. Bardzo rzadko zdarza się jednoczesne występowanie migreny z aurą wzrokową. Możliwe jest jednak pojawienie się objawów aury migrenowej samodzielnie – bez następującego po niej bólu głowy. Jakie są zatem najczęstsze i charakterystyczne objawy migreny ocznej?

Zaburzenia widzenia 

Przed pojawieniem się migrenowego napadu bólu głowy bardzo często mają miejsce zaburzenia widzenia, które przybierają postać migoczących plam lub charakterystycznych, zygzakowatych linii, pojawiających się w polu widzenia. Chorzy często definiują te objawy jako iluzję średniowiecznych fortyfikacji. Objawy wzrokowe mogą obejmować również specyficzne błyski, mroczki lub refleksy, a przy tym zaburzenia ostrości widzenia czy zaburzenia postrzegania przestrzennego.  

Aura nietypowa

Istnieje też grupa nietypowych objawów, towarzyszących aurze migrenowej, które często przypominają objawy udaru lub innych chorób neurologicznych. Należą do nich m.in.: zaburzenia mowy, równowagi, słuchu, omdlenia, szumy uszne, zawroty głowy, nudności i wymioty. Ponadto mogą pojawić się:

  • objawy czuciowe – objawy zwiastunowe przed nadejściem migreny często obejmują zaburzenia czucia, np. w postaci drętwienia kończyn lub twarzy;
  • objawy ruchowe – aura migrenowa może też wywołać charakterystyczne objawy neurologiczne, w których pojawia się chwilowy i połowiczny niedowład ciała. 

Aura migrenowa – przyczyny i objawy

Trudno jednoznacznie określić, co stoi za przyczyną aury migrenowej oraz dlaczego pojawia się tylko w przypadku migreny, natomiast nie towarzyszy zwykłemu bólowi głowy. Za przyczynę migreny i związanej z nią aury najczęściej uważa się zaburzenia w obrębie nerwowo-naczyniowym, które wywołują nieprawidłowości pracy komórek pnia mózgu i wysyłanie niewłaściwych sygnałów do nerwu trójdzielnego. 

Leczenie migreny z aurą wzrokową

Jeżeli mamy do czynienia z migrenowymi bólami głowy i występującymi przed nimi dolegliwościami aury migrenowej, powinniśmy zgłosić się z nimi do lekarza – w tym przypadku odpowiednim specjalistą będzie neurolog. Poza podjęciem odpowiedniego leczenia, niezbędne może okazać się wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych lub obrazowych, by wykluczyć inne przyczyny pojawienia się bólu i aury niż nieprawidłowości funkcjonowania układu nerwowego. W przypadku nawracających dolegliwości bólowych zazwyczaj zleca się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, zaś jeśli epizody aury dotyczą głównie narządu wzroku, pomocna może okazać się także konsultacja okulistyczna z badaniem dna oka. W przypadku aury migrenowej bez bólu głowy bardzo ważne jest również wykluczenie u pacjenta wystąpienia np. niedokrwienia mózgu lub udaru. 

Metody leczenia migreny

Osoby cierpiące na migrenę powinny przede wszystkim unikać czynników, które mogą wywoływać u nich objawy migreny z aurą, np. stresu, drażniących zapachów czy intensywnego światła. Warto też wdrożyć do codziennego życia techniki relaksacyjne, które eliminują stres i napięcie mięśniowe. W przypadku, gdy czujemy, że zbliża się napad migrenowy, należy jak najszybciej zastosować odpowiednie leki przeciwbólowe. 

Warto też rozważyć bardziej specjalistyczne metody walki z migreną, jak np. zabieg przy pomocy toksyny botulinowej. To terapia, która poprzez podanie tej substancji w odpowiednie miejsca na skórze głowy jest w stanie zmniejszyć częstotliwość lub nasilenie dolegliwości migreny, a niekiedy wyeliminować ją całkowicie na dłuższy czas. 

0