Skip to main content

Biopsja ścinająca

Biopsja ścinająca to jeden z rodzajów biopsji – badania diagnostycznego polegającego na inwazyjnym pobraniu części tkanki, na której podejrzewa się zmiany chorobowe, w celu ustalenia ich zmian morfologicznych przez badania mikroskopowe. Biopsja ścinająca odbywa się z użyciem cienkiego ostrza i polega na zeskrobaniu nietypowej zmiany skórnej do późniejszej analizy. To rodzaj badania przeznaczony przede wszystkim do diagnozowania chorób i objawów skórnych, do których specjalista ma bezpośredni dostęp. Stosowana głównie przy podejrzeniu czerniaka.

Biopsja ścinająca – wskazania do badania

Do wykonania biopsji ścinającej kierowani są pacjenci mający zmiany skórne z podejrzeniem zmian nowotworowych, na przykład czerniaka. Badanie służy do określenia morfologii tkanki tworzącej zmianę, w celu zdiagnozowania ewentualnego nowotworu oraz określenia jego typu, stadium oraz złośliwości. Skierowanie na tego typu badanie otrzymuje się od lekarza dermatologa, który uzna, że zmiana jest niepokojąca. Ten rodzaj biopsji stosowany jest tylko w diagnostyce raka skóry, nie daje możliwości pobrania tkanek wewnętrznych.

Biopsja ścinająca – przebieg badania

Biopsja ścinająca odbywa się za pomocą bardzo cienkiej igły. W przeciwieństwie do biopsji wycinkowej, nie pobiera się poprzez wycięcie całej tkanki, a jedynie zeskrobuje się powierzchnie niepokojącej zmiany, aby złuszczone płaty tkanki skórnej można było obejrzeć pod mikroskopem, badając ich kształt oraz budowę, co znacznie ułatwia rozpoznanie choroby. To zabieg mniej inwazyjny niż pozostałe rodzaje biopsji, które wymagają pobrania materiału poprzez nakłucie za pomocą grubej igły. Jest ona jednak równie dokładna i w pełni bezpieczna. Według licznych badań metoda ta okazuje się bardzo skuteczna w diagnostyce czerniaka, pozwalając na trafne rozpoznanie choroby aż u 97% pacjentów, u których wystąpiło jej podejrzenie. Po wykonaniu biopsji ścinającej mogą pojawić się na skórze zapadnięte hipopigmentowane bądź hiperpigmentowane blizny zanikowe.

Zabiegi związane z biopsją ścinającą:

0