Bliznowce
Bliznowce to rodzaj przerośniętych blizn, które powstają na skutek nieprawidłowego gojenia się skóry po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Charakteryzują się tym, że są guzowate, wykraczają poza pierwotne granice rany i nie zmniejszają się samoistnie. Zazwyczaj są twarde i mają śliską powierzchnię. Mogą przybierać różne kolory – od różowego do ciemnobrązowego. Ponadto mogą powodować dyskomfort, świąd lub ból.
Bliznowce – przyczyny powstawania bliznowców
Bliznowce to nadmiernie rozrośnięte blizny (tkanka łączna włóknista), które powstają w miejscu uszkodzenia skóry, np. w wyniku rozległego oparzenia, skaleczenia, trądziku, czy cięcia operacyjnego. Z bliznowcami (keloidami) możemy mieć jednak również do czynienia przy niewielkich urazach skóry: zranieniach, zadrapaniach, ukąszeniach owada, po wykonanym zastrzyku czy zapaleniu mieszków włosowych. Pojawienie się bliznowca jest efektem nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia się rany, podczas którego fibroblasty wytwarzają zbyt duże ilości włókien kolagenowych. Skłonność do nadmiernej syntezy kolagenu i tworzenia się bliznowców jest cechą indywidualną i dziedziczną.
Bliznowce – jak wygląda bliznowiec?
Bliznowce mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej pojawiają się na ramionach, klatce piersiowej oraz górnej części pleców. Typowy keloid przypomina wyglądem bliznę przerostową o różowym zabarwieniu i gładkiej powierzchni. Bliznowiec po operacji, oparzeniu, skaleczeniu, czy ukąszeniu wystaje wyraźnie ponad powierzchnię skóry i stanowi bardzo trudny do ukrycia problem kosmetyczny. Często wywołuje ból i swędzenie, jest także wrażliwy na dotyk. Różnica pomiędzy blizną przerostową a bliznowcem polega na tym, że ta pierwsza nie wykracza poza pierwotne granice urazu. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może sprawić, że bliznowiec będzie się powiększał, przyjmując formę nieestetycznej narośli na skórze.
Bliznowce – leczenie keloidów
Każdy przypadek bliznowca na skórze wymaga konsultacji lekarskiej – tylko w ten sposób możliwe jest zmniejszenie rozmiaru keloidu i usunięcie go w przyszłości. W okresie tworzenia się bliznowca stosuje się zazwyczaj leczenie miejscowe przy użyciu specjalnych maści. W zaawansowanym stadium rozwoju bliznowców przeprowadza się iniekcję leku z grupy steroidów, co pozwala ograniczyć stan zapalny, zmiękczyć bliznę i zmniejszyć ją do pożądanego rozmiaru.
Bliznowce – usuwanie blizn keloidowych
Zadowalające efekty w usuwaniu bliznowców przynoszą nowoczesne metody z zakresu medycyny estetycznej. Pomocna może okazać się przede wszystkim krioterapia (niszczenie tkanek poprzez działanie niskiej temperatury) lub laseroterapia. Zastosowanie w leczeniu bliznowców znalazł m.in. specjalny laser naczyniowy, który wykorzystuje się w szczególności do usuwania czerwonych i stale rosnących zmian skórnych. W przypadku dużych bliznowców, opornych na inne metody, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Po wycięciu blizny Pacjent musi nosić specjalny opatrunek kompresyjny (uciskowy) przez okres 6-12 miesięcy.
Zabiegi w leczeniu bliznowców
Zanim wybierzesz metodę usuwania blizny na skórze, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, dermatologiem lub chirurgiem. Właściwe rozpoznanie i leczenie daje szansę na trwałą redukcję bliznowca i przywrócenie estetycznego wyglądu skóry. Samodzielne próby usunięcia tego typu zmian niosą duże ryzyko powikłań. Metody leczenia blizn keloidowych, z których korzystają specjaliści z Kliniki Miracki, to:
- Mikroplazma Accent
- Karboksyterapia
- Laser iPixel
- Discovery Pico
- Laser Icon 1540
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
Bliznowce – podsumowanie
Usuwanie blizn keloidowych to proces długotrwały i często wymagający zastosowania tzw. terapii łączonej, składającej się z kilku różnych zabiegów. Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia bliznowców jest laseroterapia. Technologia ta nie tylko wpływa na przebudowę kolagenu, ale też pozwala zamknąć naczynia krwionośne, które często obecne są wewnątrz zmiany. Jeśli zastanawiasz się, czy laser na bliznowce to odpowiednia metoda dla Ciebie, umów się na konsultację w Klinice Miracki.