Blizny hipertroficzne
Blizny przerostowe, nazywane często bliznami hipertroficznymi, to zmiany na skórze powstałe w miejscu przerwania jej ciągłości. Charakteryzują się przerostem tkanki ponad powierzchnię skórę, pozostając jednak w obrębie rany. Często bywają mylone z bliznowcami, tzw. keloidami, jednak te drugie zwykle wychodzą poza brzegi rany, a niekiedy rosną jeszcze długo po jej zagojeniu.
Blizny hipertroficzne – przyczyny
Przyczyną powstawania blizn hipertorficznych jest nieprawidłowy przebieg procesu gojenia się rany. Niezbędne do ich powstania jest naruszenie ciągłości skóry, np. za pomocą skalpela lub noża elektrochirurgicznego. To również częste powikłanie po wykonaniu piercingu. Do tego rodzaju zmian należą także blizny po oparzeniu. Powstają one na skutek nadmiaru produkcji kolagenu w miejscu gojenia. Początkowo często mają intensywnie czerwony kolor, jednak z czasem bledną.
Blizny hipertroficzne – zapobieganie
Jako że blizny wypukłe są dość trudne w leczeniu, w przypadku poważniejszego naruszenia tkanki warto zadbać o prawidłowe gojenie rany. Niezwykle ważne w tym przypadku jest właściwe odkażanie rany. Pomocne bywają również specjalistyczne maści, żeli i plastry. Regularne rozmasowywanie miejsca zmiany również działa dobrze na redukcję widoczności blizny, jednak ten sposób najskuteczniejszy będzie w początkach formowania zmiany. Nie należy przejmować się kolorem obszaru gojenia, zwykle zmienia on barwę na prawidłową po kilku miesiącach.
Blizny hipertroficzne – leczenie
W leczeniu blizn hipertroficznych niezwykle ważny jest właściwy dobór metody. W przypadku skłonności do ich powstawania, u Pacjenta tradycyjne usuwanie zmian metodą chirurgiczną może skutkować pogorszeniem stanu skóry. Lepszym rozwiązaniem może okazać się laser na blizny. W tej kwestii najlepiej zaufać profesjonalistom, którzy wybiorą bezpieczny i dobrze rokujący sposób na usunięcie blizny. Niekiedy w przypadku blizn hipertroficznych stosuje się również inne metody, jak terapia światłem LED, karboksyterapia, czy peelingi chemiczne.