Blizny patologiczne
Mianem blizn patologicznych określane są wszystkie blizny, których proces gojenia nie odbywa się w sposób prawidłowy. Może do tego dojść na skutek różnych urazów, oparzeń, zabiegów chirurgicznych, cesarskiego cięcia, a także stanów zapalnych skóry. Istnieją trzy rodzaje blizn, które można zaliczyć do grupy zmian patologicznych – keloidy, blizny przerostowe oraz blizny atroficzne, czyli zanikowe.
Blizny patologiczne – przyczyny i rodzaje blizn
Na skutek przerwania ciągłości naskórka powstaje rana, a po jej całkowitym zagojeniu – blizna. Jeśli proces ten przebiega bez zakłóceń, blizna jest płaska, gładka i wyglądem przypomina otaczającą ją skórę. Przyczyną powstawania blizn patologicznych są pewne zaburzenia i nieprawidłowości, które występują podczas procesu gojenia się ran. Może być to na przykład wzmożona produkcja kolagenu, nieodpowiednia synteza nowej tkanki skórnej bądź wystąpienie stanu zapalnego. W przypadku blizn zanikowych przyczyną ich powstawania jest wytworzenie zbyt małej ilości kolagenu, po zmianach skórnych takich jak trądzik, czy ospa wietrzna. Za blizny przerostowe odpowiedzialna jest natomiast nadprodukcja kolagenu, podobnie jak przy keloidach.
Jak wyglądają blizny patologiczne?
W przypadku blizn zanikowych, na skutek rozpadu włókien kolagenowych, w skórze powstają wklęsłe zmiany, którym często towarzyszą przebarwienia. Z kolei blizny przerostowe i keloidy są wypukłe, często zaczerwienione. Dodatkowo blizny keloidowe mają tendencje do rozrastania się poza granice rany.
Blizny patologiczne – metody usuwania blizn
Blizny patologiczne nie mają predyspozycji do samoistnego zanikania. Leczenie, polegające na stosowaniu plastrów na blizny, smarowaniu skóry specjalnymi maściami czy masowaniu miejsca zranienia ma na celu przede wszystkim mobilizację blizny, redukcję przebarwień, a także zminimalizowanie blizny. Właściwa pielęgnacja ogranicza nadmierny rozrost tkanki, minimalizuje uczucie ciągnięcia, ale nie zapobiega powstawaniu blizn patologicznych.
Skuteczną metodą walki z bliznami patologicznymi – w szczególności bliznowcami i keloidami – jest chirurgiczne usunięcie blizny bądź jej redukcja podczas zabiegu z użyciem lasera. Działanie laseroterapii opiera się na pobudzeniu naturalnych procesów regeneracyjnych. Wiązka światła rozbija patologiczną tkankę łączną włóknistą i stymuluje prawidłową odbudowę włókien kolagenowych.
Blizny patologiczne – podsumowanie
Blizny patologiczne to nietypowe zmiany skórne, które powstają po różnych urazach. Tego rodzaju blizny nie tylko stanowią problem estetyczny, ale często także mogą powodować dyskomfort. W obrębie nieprawidłowo zagojonej rany dochodzi do patologicznego rozrostu tkanki bliznowatej i powstania blizn przerostowych, zanikowych lub keloidów. Do blizn patologicznych zaliczamy również blizny po trądziku, czyli zanikowe. Aby zapobiegać tworzeniu się blizn przerostowych i atroficznych, ważna jest regularna pielęgnacja blizny. Jeśli mimo odpowiedniej profilaktyki, doszło do powstania blizny patologicznej, warto skorzystać ze specjalistycznego leczenia w klinice medycyny estetycznej.
Zabiegi w leczeniu blizn patologicznych
Leczenie blizn patologicznych polega na takim przetwarzaniu tkanki bliznowatej, aby poprawić jej elastyczność, zmniejszyć objętość i wyrównać koloryt. Odpowiednio dobrana terapia może w znaczącym stopniu zmniejszyć widoczność blizny. Zabiegi, z jakich korzystamy w naszej klinice to: