Blizny przykurczowe
Blizny przykurczowe to typ zmian, najczęściej powstających w wyniku oparzenia II lub III stopnia, które powodują martwicę komórek skóry, a tym samym poważne obrażenia i uszkodzenia tkanki. Ten rodzaj blizn jest nie tylko problemem estetycznym, potrafi bowiem powodować poważne trudności w poruszaniu się. Czym się charakteryzują blizny przykurczowe? Jakie metody usuwania blizn mogą pomóc w poprawieniu ich struktury i zmniejszeniu ich widoczności?
Blizna przykurczowa – charakterystyka
Blizna przykurczowa to specyficzny rodzaj blizny, który charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem kolagenu w obszarze uszkodzenia skóry. Jest to zmiana skórna, która często powstaje po poważnym urazie, takim jak oparzenie, a jej rozwój może prowadzić do ograniczenia ruchomości skóry i tkanki znajdującej się pod nią. W przeciwieństwie do blizn potrądzikowych, które zazwyczaj mają charakter powierzchniowy czy blizn po cesarskim cięciu, które są planowane i przeważnie starannie leczone, blizna przykurczowa może znacząco wpłynąć na komfort życia.
Blizny przykurczowe – objawy
Blizny przykurczowe najczęściej występują na samej skórze, jednak w niektórych przypadkach mogą sięgać mięśni i nerwów. Charakterystyczną cechą tych zmian jest przyciąganie się brzegów ran w procesie gojenia, co powoduje silne napięcie i swego rodzaju „przykurcz” skóry – stąd nazwa „blizny przykurczowe”. Takie objawy wywoływane są najczęściej przez blizny przerosłe lub keloidy (bliznowce). Mogą one powodować ból i dyskomfort, a także utrudniać poruszanie się Pacjenta, dlatego problemu nie powinno się pozostawiać bez odpowiedniego postępowania, mającego na celu jego usunięcie.
Blizny przykurczowe – leczenie
Blizny przykurczowe, ze względu na swoją specyfikę, mogą powodować nawet potrzebę rehabilitacji. Z tego względu niezwykle ważne jest ich odpowiednie leczenie. W celu dobrania optymalnej metody najlepiej udać się do specjalisty. Z dostępnych sposobów, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się laser na blizny, stanowiący niekiedy alternatywę dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. W celach wspomagających efekty terapii można skorzystać również z profesjonalnych peelingów, karboksyterapii, naświetlań lampą LED, zabiegów z użyciem mikroplazmy lub mezoterapii. Czasem jednak, w przypadku rozległych i wyjątkowo utrudniających życie zmian, najlepszym sposobem na usunięcie blizn przerostowych może okazać się przeszczep skóry.
Blizny przykurczowe – podsumowanie
Przykurcze mają nie tylko wpływ na wygląd blizny, ale przede wszystkim na funkcjonowanie danego obszaru ciała. Są one rezultatem nadmiernej produkcji kolagenu po uszkodzeniu głębokich warstw skóry. Prowadzą do powstania zgrubienia i skurczenia tkanek. Jeden z najczęściej stosowanych zabiegów to laserowe usuwanie blizn, które może zmniejszyć stopień przykurczu i poprawić elastyczność tkanki, przybliżając jej wygląd do zdrowej skóry. Laseroterapię można zastosować zarówno na świeże blizny, jak i dojrzałe. Efekty zabiegu to: lepsza ruchomość, a także znaczna poprawa estetyki dotkniętego obszaru skóry.
Opcje leczenia blizn przykurczowych
Chociaż bliznowacenie jest naturalną częścią procesu gojenia się skóry po urazie, to nie oznacza, że zawsze musimy akceptować jego efekty, zwłaszcza gdy wpływają na nasz wygląd i codzienne funkcjonowanie. W usuwaniu blizn przykurczowych mogą pomóc następujące zabiegi medycyny estetycznej:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa