Skip to main content

Czerwone pieprzyki

Czerwone pieprzyki, które uwidaczniają się jako drobne, czerwone kropki na skórze, to często występujące i łagodne zmiany dermatologiczne. Mogą pojawić się na całym ciele i w każdym wieku. Chociaż zazwyczaj nie noszą znamion groźnego nowotworu, nagłe zmiany ich wyglądu, rozmiaru lub liczby powinny skłonić nas do konsultacji z lekarzem. 

Czym są czerwone pieprzyki i jak je rozpoznać?

Czerwone pieprzyki, znane także jako punkty rubinowe lub naczyniaki starcze, to łagodne zmiany na skórze, których bezpośrednią przyczyną powstawania jest rozrost lub uszkodzenie naczyń krwionośnych. Czerwone pieprzyki zazwyczaj mają postać niewielkich, wypukłych kropek o średnicy kilku milimetrów, które pojawiają się na plecach, brzuchu i klatce piersiowej. Rzadziej występują na skórze twarzy czy głowie. Tego typu znamiona barwnikowe mogą przybierać czerwony, różowy, a nawet lekko fioletowy kolor. W przeciwieństwie do innych plam i przebarwień, takich jak np. podrażnienia po depilacji, czerwone pieprzyki nie znikają i zostają na skórze na stałe. Nie jesteśmy w stanie ich usunąć przy pomocy domowych zabiegów czy kosmetyków pielęgnacyjnych. 

Przyczyny powstawania czerwonych pieprzyków na ciele

Czerwone zmiany skórne to bardzo częsta domena osób, które na co dzień mają do czynienia ze skórą naczyniową. Jest to zwykle związane z osłabieniem i kruchością naczynek krwionośnych. Czerwone pieprzyki pojawiają się także często u kobiet w okresie ciąży, z powodu licznych zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie. Inne czynniki sprzyjające czerwonym plamkom to: proces starzenia się skóry, nadmierna ekspozycja na słońce, niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, niedobory witamin, czynniki genetyczne czy skłonność do stosowania używek. Najczęściej jednak czerwone pieprzyki na skórze zauważmy wraz z wiekiem, zwłaszcza po 30. roku życia. Naczyniaki starcze są jednym z charakterystycznych objawów starzenia skóry.

Niepokojące objawy. Kiedy warto skonsultować się z dermatologiem?

Chociaż czerwone pieprzyki zwykle nie są groźne, warto zwrócić uwagę na zmiany w ich wyglądzie. Powodem do niepokoju mogą być:

  • zmiana wielkości, kształtu lub koloru zmian,
  • dyskomfort, swędzenie lub krwawienie,
  • nagły wzrost liczby czerwonych plam,
  • stwardnienie lub pojawienie się guzków pod zmianami.

Jeśli masz czerwone pieprzyki i zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, umów się niezwłocznie na konsultację z dermatologiem. W razie potrzeby lekarz może zalecić dokładniejszą diagnostykę, np. badanie histopatologiczne, by wykluczyć lub potwierdzić nowotwór (czerniaka).

Usuwanie czerwonych kropek na ciele – metody leczenia

Jeśli specjalista stwierdzi, że czerwone pieprzyki mają łagodny charakter, można je bezpiecznie usunąć przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej. Najskuteczniejszą metodą jest laseroterapia przy pomocy specjalnie stworzonego w tym celu lasera naczyniowego. Podczas zabiegu laserowego specjaliści wykorzystują skoncentrowaną wiązkę światła laserowego, która prowadzi do zamknięcia uszkodzonego naczynia krwionośnego i stopniowego zanikania małych, czerwonych kropek na ciele. Alternatywnie można zastosować krioterapię lub tradycyjną chirurgię, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czerwone pieprzyki to zazwyczaj niegroźne zmiany, jednak warto stale monitorować ich wygląd i w razie wątpliwości zawsze konsultować się z lekarzem.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0