Dermatoskop
Dermatoskop to urządzenie, które służy do diagnostyki chorób skórnych. Działa za pomocą lupy o 10-20x powiększeniu z wystandaryzowanym źródłem światła. Jest to rodzaj mikroskopu, który pozwala ocenić zmiany skórne, głównie znamiona barwnikowe. Sprawdza się je pod względem zagrożenia chorobami, takimi jak na przykład czerniak, czyli nowotwór skóry.
Dermatoskop – narzędzie do badań diagnostycznych
Metoda diagnostyczna, służąca do badania zmian skórnych, która wykorzystuje dermatoskop, nazywana jest dermatoskopią lub mikroskopią epiluminescencyjną. Początkowo dermatoskopia stosowana była wyłącznie w celu analizy znamion barwnikowych i rozpoznawania czerniaka, obecnie jednak używana jest też jako narzędzie do diagnostyki dermatoz zapalnych (infamoskopia), oceny naczyń (kapilaroskopia), chorób włosów (trichoskopia) oraz infestacji, czyli zakażeń grzybiczych i pasożytniczych (entodermoskopia) Co istotne, jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i krótkotrwałe, które nie wiąże się też ze skutkami ubocznymi.
Dermatoskop – rodzaje
Do diagnostyki zmian skórnych wzbudzających podejrzenia lekarza, używany jest dermatoskop klasyczny ze spolaryzowanym i niespolaryzowanym źródłem światła oraz wideodermatoskop. Na czym polega różnica między nimi? Otóż, dermatoskop niespolaryzowany wymaga immersji (z łac. immergo-zanurzam), która polega na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy preparatem a obiektywem mikroskopu przeźroczystą cieczą. Może to być woda, płyn dezynfekcyjny, olejek syntetyczny lub żel ultrasonograficzny. Natomiast dermatoskop spolaryzowany wykorzystuje zjawisko polaryzacji fali i nie wymaga immersji. Z kolei wideodermatoskop pozwala na przesyłanie obrazu z kamery do monitora komputera i umożliwia zapis cyfrowy.