Skip to main content

Drenaż

Drenaż jest bardzo szerokim pojęciem stosowanym m.in. w medycynie estetycznej oraz ogólnej. W tym pierwszym znaczeniu, drenaż rozumie się jako masaż próżniowy, który ma na celu zniwelowanie dolegliwości zdrowotnych i estetycznych Pacjenta. Podstawowym celem tej metody jest regulacja i usprawnienie przepływu limfy, czyli płynu tkankowego, który pełni funkcje ochronne i transportowe, a także odpowiada za odprowadzenie szkodliwych substancji poza organizm Pacjenta. Taki zabieg, stosowany często w klinikach medycyny estetycznej, określa się mianem drenażu limfatycznego. Cena drenażu zwykle zależy od powierzchni zabiegowej oraz urządzenia zastosowanego podczas terapii.

Drenaż – zastosowanie

Zastosowanie drenażu, w tym drenażu limfatycznego, jest bardzo szerokie. Efekty drenażu zależą przede wszystkim od obszaru ciała, który zostaje poddany zabiegowi. Drenaż nóg pozwala na leczenie zespołu ciężkich nóg, wspiera profilaktykę przeciw żylakom oraz redukuje skórkę pomarańczową. Drenaż brzucha ma działanie wyszczuplające, oczyszczające i detoksykujące. Metoda ta jest też powszechnie stosowana w medycynie ogólnej jako sposób usuwania zbędnych i szkodliwych substancji z organizmu, np. po zabiegach operacyjnych.

Drenaż – rodzaje

Klasyfikację drenażu można przeprowadzić ze względu na wiele czynników. Najczęściej specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje drenażu.
Drenaż limfatyczny – to nieinwazyjna metoda detoksykacji organizmu i usprawniania krążenia limfy oraz krwi. Drenaż limfatyczny jest powszechnie stosowany w celu usuwania cellulitu, odżywiania skóry, modelowania sylwetki, rozluźniania napiętych mięśni, regeneracji po liposukcji, ujędrniania skóry, czy też usuwania obrzęków tłuszczowych. Zabieg przeprowadza się za pomocą nowoczesnych urządzeń, które w komfortowy i bezpieczny sposób przywracają homeostazę organizmu.
Drenaż leczniczy (chirurgiczny) – stosowany zwykle po zabiegach chirurgicznych. Ten rodzaj drenażu przeprowadza się w celu odprowadzenia płynów ustrojowych (np. żółci, soku dwunastniczego) poza organizm Pacjenta. Drenaż może także służyć do doprowadzenia leków, czy substancji płuczących do określonego obszaru ciała.

Drenaż  limfatyczny – przeciwwskazania

Drenaż należy do stosunkowo bezpiecznych metod, ale – jak w każdym zabiegu – występują pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to zwłaszcza: choroby skóry, aktywne choroby nowotworowe, przerwana ciągłość naskórka w miejscu przeprowadzenia zabiegu, aktywna gruźlica płuc, zakrzepica żył, niewydolność serca oraz stany gorączkowe. Wystąpienie przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu zostaje stwierdzone przez lekarza na podstawie wstępnego wywiadu z Pacjentem.

Zabiegi drenażu:

0