Skip to main content

Iniekcja

Iniekcja (zastrzyk) to powszechnie znana i bardzo często stosowana procedura medyczna. Polega na podawaniu różnych leków, substancji, preparatów lub szczepionek za pomocą igły i strzykawki. Iniekcje są szeroko wykorzystywane zarówno w medycynie ogólnej, jak i estetycznej, stanowiąc kluczowy element wielu zabiegów.

Rodzaje procedur iniekcyjnych

  • Iniekcja podskórna. Polega na wprowadzeniu leku bezpośrednio do tkanki podskórnej. To metoda stosowana, gdy lek ma wchłaniać się powoli, np. podczas konieczności przyjęcia insuliny lub leków przeciwzakrzepowych. Zastrzyki podskórne są mniej bolesne od iniekcji dożylnych, co umożliwia ich samodzielne wykonywanie przez pacjentów, np. w przypadku regularnego przyjmowania ww. leków w warunkach domowych.
  • Iniekcja domięśniowa. Przy tej metodzie iniekcji lek jest wstrzykiwany bezpośrednio do mięśnia, co zapewnia jego szybkie wchłanianie dzięki dobremu ukrwieniu tkanki mięśniowej. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań związanych z nieprawidłowym wykonaniem procedury, iniekcja domięśniowa może być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.
  • Iniekcja dożylna. Stosowana przede wszystkim w stanach nagłych, najczęściej w szpitalach. Polega na bezpośrednim wstrzyknięciu leku do żyły. Dzięki temu substancja rozprzestrzenia się w krwiobiegu najszybciej spośród wszystkich rodzajów iniekcji. Tak samo, jak w przypadku zastrzyku domięśniowego, iniekcje dożylne może wykonywać jedynie wykwalifikowany personel medyczny.
  • Iniekcja doszklistkowa. Stanowi sposób leczenia siatkówki oka i polega na podaniu leku bezpośrednio do gałki ocznej. Iniekcje tego typu bardzo często wykorzystuje się do leczenia chorób plamki oka, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego pogorszenia ostrości widzenia u pacjenta. W tym przypadku lek wprowadza się do komory ciała szklistego, które wypełnia gałkę oczną. 

Czym jest iniekcja i kiedy się ją wykonuje?

Iniekcje są nieodłącznym elementem medycyny od wielu lat. Ze względu na swoje skuteczne działanie wykonuje się je w wielu sytuacjach. Wstrzyknięcie leku pozwala na szybsze działanie niż w przypadku podania go doustnie, ponieważ w ten sposób omija się układ pokarmowy i substancja trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Zastrzyk jest także podstawową metodą podawania szczepionek, chociaż w niektórych przypadkach mogą być one podawane również doustnie.

Zastrzyki są powszechnie stosowane w praktyce medycznej przez pielęgniarki i lekarzy różnych specjalizacji. Na przykład w medycynie estetycznej wykonanie zabiegu mezoterapii opiera się na iniekcji podskórnej.

Jakie są możliwe powikłania po iniekcji?

Podobnie jak inne procedury medyczne, iniekcje mogą wiązać się z ryzykiem pojawienia się mniejszych lub większych działań niepożądanych. Nawet prawidłowo wykonana może spowodować wystąpienie łagodnych objawów w postaci lekkiego obrzęku, zaczerwienienia, drobnego krwawienia czy siniaków. Jeżeli natomiast procedura zostanie przeprowadzona nieprawidłowo, mogą wystąpić poważniejsze komplikacje, np. w postaci: zakażenia, uszkodzenia nerwów, sepsy, ropnia, martwicy naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach nawet trwałej niepełnosprawności lub śmierci.

0