Kaszaki
Kaszaki to często spotykany rodzaj łagodnego nowotworu skóry. Najczęściej dotyka ludzi młodych. Ta tak zwana cysta naskórkowa nieleczona potrafi zamienić się w złośliwą zmianę skórną, dlatego nie powinno się zaniedbywać jej leczenia.
Kaszaki – przyczyny
Przyczyn powstania kaszaków może być wiele, w tym: czynniki genetyczne bądź wady wrodzone, uszkodzenie mieszków włosowych, a także zaburzenia w pracy gruczołów łojowych. Zwłaszcza ten ostatni czynnik powoduje, że kaszaki dość często pojawiają się w okresie dorastania.
Kaszaki – objawy
Kaszaki objawiają się w postaci niewielkich guzków na skórze. Występować mogą właściwie na całej powierzchni ciała, jednak najbardziej kłopotliwe są kaszaki na głowie, w tym na twarzy, a szczególnie pod oczami. Ich średnica nie powinna przekraczać kilku centymetrów, a sama zmiana zwykle nie wiąże się z bolesnością. Ból może natomiast zwiastować nadkażenie, a więc nawet zezłośliwienie kaszaka.
Kaszaki – usuwanie
Dosyć często praktykuje się usuwanie kaszaków domowymi sposobami, jednak bywa ono skuteczne jedynie w przypadku niewielkich zmian. Większe zdecydowanie wymagają pomocy specjalisty. Najczęściej stosowane metody usuwania kaszaków to: wymrażanie, zastrzyki z glikokortykosteroidami, antybiotyki bądź sterydy stosowane miejscowo, a także zabiegi chirurgiczne. Warto również pamiętać, że pokazanie tego typu zmian skórnych lekarzowi, nawet gdy nie są zbyt duże, może być znacznie lepszym wyjściem niż ich samodzielne usuwanie, ponieważ to, co bierzemy za kaszaka, może okazać się zmianą zupełnie innego typu.