Kaszaki na twarzy
Kaszaki na twarzy – przyczyny powstawania
Kaszaki na twarzy to rodzaj chorób skóry, które powstają podobnie jak i inne wypryski. W wyniku zbyt dużej produkcji łoju (sebum) przez gruczoły łojowe dochodzi do zatkania mieszków włosowych. W ten sposób pod skórą tworzy się wyczuwalna grudka – torbiel naskórkowa (nazywana także torbielą zastoinową lub cystą naskórkową). Kaszaki najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, które cierpią na trądzik lub inne choroby skórne. Rzadziej spotyka się kaszaki u osób w okresie dojrzewania.
Kaszaki na twarzy – wygląd
Kaszaki w przeciwieństwie do innych wyprysków na twarzy nie są bolesne ani nie powodują swędzenia. Przybierają kształt małych, białych lub żółtych grudek. Mogą znikać same lub podrażnione przeradzają się w stan zapalny. Z zainfekowanych kaszaków może wypływać biała lub żółta wydzielina. Bardzo ważne jest, by samodzielnie nie próbować ich usuwać, ponieważ prowadzi to do powstania bolesnych stanów zapalnych.
Kaszaki na twarzy – usuwanie
Kaszaków na twarzy nie można wyciskać, a zwłaszcza usuwać za pomocą igły. Oprócz powstania stanu zapalnego cysta pozostawi bliznę. W zapobieganiu powstawania kaszaków istotna jest właściwa pielęgnacja cery. Należy oczyszczać skórę oraz stosować peelingi, które złuszczają martwy naskórek. Warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów peelingujących dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej. Dermatolog może zdecydować także o chirurgicznym usunięciu dużego kaszaka, w przypadku mniejszych często wystarcza nacięcie. Inną metodą usuwania kaszaków jest zamrażanie i rozmrażanie, co znacznie ułatwia pozbycie się ich ze skóry.