Krosty czerwone
Krosty czerwone – przyczyny powstawania
Przyczyn powstawania czerwonych krost na twarzy może być bardzo wiele, do najczęstszych należą różne objawy trądziku u nastolatków i dorosłych. Czerwone krostki mogą pojawiać się także w związku z alergią pokarmową, na kosmetyki lub kontaktową. Krostki są zlokalizowane najczęściej na twarzy, ale mogą występować również na innych częściach ciała. Do pojawienia się czerwonych krostek mogą przyczynić się także inne czynniki:
- stres, zmęczenie, brak snu
- nieprawidłowa dieta
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry
- choroby wewnętrzne organizmu
Krosty czerwone – wygląd
Czerwone krostki zazwyczaj pojawiają się w postaci wysypki, szczególnie jeśli są objawem alergii. Krosty związane z trądzikiem mogą przybierać różne wielkości, mogą także przekształcać się w ropne wypryski. Alergiczne krostki zwykle znikają po kilku dniach i po odstawieniu alergenów. Krostki trądzikowe należy leczyć u specjalisty.
Krosty czerwone – leczenie
Leczenie czerwonych krostek jest uzależnione od przyczyny ich powstawania. Alergiczne krostki często znikają, jeśli tak się nie dzieje, należy zgłosić się do dermatologa, który może zalecić stosowanie maści lub leków doustnych. Leczenie trądzikowych czerwonych krostek jest długotrwałe oraz nie zawsze gwarantuje pozbycie się problemu na zawsze. Lekarz może zalecić terapię antybiotykami. Dodatkowo należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry oraz prawidłową dietę. Czerwonych krostek nie należy drapać ani wyciskać, ponieważ skutkuje to pogorszeniem stanu zapalnego oraz wydłuża ich leczenie.