Krosty Fordyce’a
Krosty Fordyce’a – informacje ogólne:
Krosty Fordyce’a to bardzo małe krostki ujawniające się najczęściej na prąciu, mosznie, wargach sromowych, okolicy ust, rzadziej w jamie ustnej. Są to guzki o wielkości wahającej się pomiędzy 1 – 3 mm, bez widocznych mieszków włosowych. Najczęściej są koloru białego i bywają bezbolesne. Powstają na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych, których ujścia zostają zablokowane, w wyniku czego zbiera się masa łojowa. Występują praktycznie od urodzenia – dopiero z czasem zaczynają się powiększać. Ich obecność jest występuje u większości dorosłych osób. Krosty Fordyce’a nie są powiązane z żadną chorobą, więc nie są zaraźliwe.
Krosty Fordyce’a – zapobieganie:
Krostą Fordyce’a można zapobiegać trzymając się odpowiedniej diety. Oznacza to, że należy pić każdego dnia od 1,5 – 2 litrów niegazowanej wody. Z naszej diety należy wykluczyć nadmierne spożywanie cukrów, soli, a także produktów przetworzonych. Powinno się unikać potraw tłustych. Warto będzie również zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz napojów gazowanych. Swoją dietę opieraj w głównej mierze na produktach naturalnych, bogatych w witaminy A, D i B. Jeśli palisz – rzuć palenie.
Krosty Fordyce’a – zabiegi:
Z uwagi na to, że krosty Fordyce’a nie zagrażają w żaden sposób zdrowiu, lekarze odradzają ich usuwanie. Gdyby jednak były one bardzo uciążliwe, to można zniwelować je dzięki medycynie estetycznej. Można to osiągnąć za pomocą lasera estetycznego CO2 bądź wysuszania elektrycznego. Istnieje jednak ryzyko, że po pozbyciu się krost, powstania blizn.